Η 34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ SERIE A Σκόραρε ο Ταχτσίδης! (vds)

Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τορίνο πέτυχε ο Παναγιώτης Ταχτσίδης στο 3-3 της «γκρανάτα» μέσα στο «Ολίμπικο» με τη Λάτσιο. Ο Έλληνας αμυντικός μέσος πέρασε στο 65' αντί του σκόρερ του πρώτου γκολ της Τορίνο, του Κούρτιτς, και δύο λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μαροκινού Ελ Καντουρί, ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Ο Ιμόμπιλε στο 89' ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ την Τορίνο, για να ισοφαρίσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεωνο Καντρέβα
Ακόμα μία συμμετοχή, όμως, «έγραψε» και ο Γιάννης Φετφατζίδης. Ο διεθνής μέσος αντικατέστησε τον Σκούλι στο 66', όμως η ομάδα του, η Τζένοα, δεν μπόρεσε να αποφύγει την εντός έδρας ήττα 2-1 από την Κάλιαρι του Μάριου Οικονόμου που δεν αγωνίστηκε.

Η Μίλαν είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στη Λιβόρνο, επικρατώντας με 3-0, η Ίντερ νίκησε εκτός έδρας την Πάρμα 2-0, ενώ με νίκες συνέχισαν Βερόνα, Κατάνια (2-1 τη Σαμπντόρια με γκολ του Λέτο) και Σασουόλο.
Το γκολ του Ταχτσίδη
..

Τα πρόγραμμα και τα αποτελέσματα
Μίλαν – Λιβόρνο 3-0 (43' Μπαλοτέλι, 51' Τααραμπτ, 84' Πατσίνι)
Αταλάντα – Βερόνα 1-2 (87' Ντένις - 53' Ντονάτι, 72' Τόνι)
Κατάνια – Σαμπντόρια 2-1 (45' Λέτο, 63' Μπεργκέσιο – 61' Οκάκα)
Κιέβο – Σασουόλο 0-1 (40' Μπεράρντι)
Τζένοα – Κάλιαρι 1-2 (3' Ντε Μπάιο – 37' Σαού. 82' Ιμπάρμπο)
Λάτσιο – Τορίνο 3-3 (42' Μαουρί, 61', 95' πεν. Καντρέβα – 55' Κούρτιτς, 67' Ταχτσίδης, 89' Ιμόμπιλε)
Πάρμα – Ίντερ 0-2 (48' Ρολάντο, 89' Γκουαρίν)
Ουντινέζε – Νάπολι 1-1 (55' Φερνάντεζ - 39' Καγιεχόν)