Κύπελλο Ελλάδος: Στην επόμενη φάση η ΑΕΚ, κέρδισε με 4-0 τον Φωκικό

Τα γκολ οι Κολοβέτσιος στο 24’, Πλατέλλας στο 57’, Μπαρμπόσα στο 68ο λεπτό και Ανάκογλου στο 71’
Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος είναι ουσιαστικά από σήμερα η ΑΕΚ, καθώς επικράτησε 4-0 του Φωκικού στο ΟΑΚΑ και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς που θα διεξαχθεί σε δύο εβδομάδες στην έδρα του Φωκικού.

Με γκολ μπήκαν στα επίσημα ματς ο Κολοβέτσιος που άνοιξε το σκορ στο 24’, όπως ο Μπαρμπόσα, που έκανε το 3-0 στο 68ο λεπτό. Τα άλλα δύο τέρματα σημείωσαν οι Πλατέλλας (57’) και Ανάκογλου, που έβαλε (71’) το γκολ της βραδιάς.

Αντιστάθηκαν στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι που είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Γκατσέτα και κράτησαν τους «κιτρινόμαυρους» στο 1-0. Όμως στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα ανέβασε την απόδοση της και μέσα σε περίπου ένα τέταρτο πέτυχε τρία γκολ, κάνοντας… καρέ.

Πηγή: sport-fm.gr