ΜΕΞΙΚΟ - ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 74-87 * Ο Ματσιούλις έδωσε το σύνθημα νίκης των Λιθουανών

Με τον Γιόνας Ματσιούλις να παίρνει το όπλο του και να πυροβολεί έξω από τη γραμμή των 6.75μ. η Λιθουνία έκανε με ποδαρικό στο Παγκόσμιο Κύπελλο, επικρατώντας του Μεξικού με 87-74 στο παιχνίδι που έκλεισε την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου, που φιλοξενείται στο Λας Πάλμας.

Ο 29χρονος πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, τη στιγμή που η Λιθουανία αντιμετώπιζε προβλήματα από το Μεξικό, με δύο σερί τρίποντα στο 3ο οκτάλεπτο έδωσε το προβάδισμα στη Λιθουανία με 53-51 και μαζί το έναυσμα στους συμπαίκτες του να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να φθάσουν τελικά σχετικά εύκολα στη νίκη.
Ο Ματσιούλις με το 4ο τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες διαμόρφωσε το τελικό σκορ, τελειώνοντας τον αγώνα με 19 πόντους σε 25:50 λεπτά συμμετοχής. Αξιος συμπαραστάτης του ο Βαλαντσιούνας με οκτώ στα οκτώ δίποντα και 17 συνολικά πόντους.
Το Μεξικό, μέχρι τη στιγμή που αποφάσισε να δράσει ο Ματσιούλις, είχε βάλει δύσκολα στους Λιθουανούς. Προηγήθηκε 27-19 στο πρώτο δεκάλεπτο, παρά την αντεπίθεση των Λιθουανών στο 2ο δεκάλεπτο, έμεινε κοντά στο σκορ και προηγήθηκε 51-47, πριν έρθει ο Ματσιούλις και πάρει την κατάσταση στα χέρια του.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 41-45, 53-68, 74-87
ΜΕΞΙΚΟ (Βαλντεολμίγιος): Στολ 7 (1), Ράμος 4, Μαρτίνεζ 2, Γκουτιέρεζ 13 (1), Αϊόν 12, Κρουζ 21 (3), Μέτσα, Χερνάντεζ 5 (1), Μέντεζ 2, Ζαμόρα 4, Παράδα 4.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Καζλάουσκας): Πότσιους, Γιουσκεβίτσιους 8 (2), Κουζμίνσκας, Ντ. Λαβρίνοβιτς 9 (2), Ματσιούλις 19 (4), Σεϊμπούτις 4, Γιασάιτις 9 (2), Μοτιεγιούνας 15 (1), Γιανκούνας 4, Βαλαντισούνας 17, Βασιλιάουσκας 2.
ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Δημήτρης Ντζάνης