Σφραγίζει τη δεύτερη θέση η ΑΕΚ, 1-0 τον Παναθηναϊκό (Φωτό+Βίντεο)

Εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας η ΑΕΚ στη κανονική περίοδο της Σούπερ Λίγκα μετά τη νίκη της με 1-0 επί του Παναθηναϊκού. Το μοναδικό τέρμα στο ΟΑΚΑ πέτυχε ο Βάργκας στο 79’ που αναδεικνύεται σε άνθρωπο των ντέρμπι για την «Ένωση» καθώς σκόραρε τόσο κατά του Ολυμπιακού όσο και κατά του ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» τελείωσαν το ματς με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Μέστο με δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις.
Η ΑΕΚ είχε την κατοχή στα πρώτα 25 λεπτά, όμως στη συνέχεια ο Παναθηναίκός ανέβηκε και απείλησε στο 25’ με τον Καλτσά και στο 43’ με τον Μπεργκ όπου και στις δύο περιπτώσεις ο Άρθο έκανε ισάριθμα λάθη, αλλά ο Μπαρόχα είχε σωστές τοποθετήσεις.
Οι «πράσινοι» συνέχισαν να απειλούν και στο δεύτερο μέρος χάνοντας καλές ευκαιρίες με ισάριθμες κεφαλιές του Ροντρίγκο Μολέδο μετά από κόρνερ (57’, 63’).
Η είσοδος των Τζεμπούρ και Αραβίδη έδωσε πνοή στην ΑΕΚ που έγινε πιο επιθετική και στο 67’ οι γηπεδούχοι έχασαν την καλύτερη ευκαιρία τους σε τετ α τετ του Αραβίδη που νικήθηκε από τον Στιλ, ενώ στη συνέχεια ο Μπαρμπόσα αστόχησε σε κενή εστία.
Στο 70΄ ο Ντίντακ σταμάτησε τελευταία στιγμή τον Μπεργκ και στο 78’ έγινε η φάση που καθόρισε το ματς. Ο Βάργκας εκτέλεσε φάουλ έξω από τη περιοχή και νίκησε τον Στιλ για το 1-0.

Κίτρινες: Τζανετόπουλος – Ζέκα, Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μέστο
Κόκκινη: 90+5’ Μέστο (δεύτερη κίτρινη)
Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΑΕΚ (Γκουστάβο Πογέτ): Μπαρόχα, Μπακάκης, Αρθο, Κολοβέτσιος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (75΄ Τζανετόπουλος), Βάργκας, Μπαρμπόσα, Πλατέλλας (64΄ Τζεμπούρ), Πέκχαρτ (64΄ Αραβίδης)
Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Μολέδο, Τελάντερ, Πράνιτς, Ζέκα, Εσιέν (75΄ Κουτρουμπής), Αμπέντ (81΄ Μαμούτε), Καλτσάς (67΄ Βιγιαφάνες), Βλαχοδήμος, Μπεργκ