EURO 2016: Η Β. Ιρλανδία, γράφει ιστορία! Κέρδισε 2-0 την Ουκρανία

Το πρώτο ημίχρονο στη Λυόν ήταν πολύ μέτριο, με την βροχή να δυσκολεύει αρκετά τις κινήσεις και πιο σημαντική στιγμή το χειροκρότημα των Β.Ιρλανδών φιλάθλων στο 24 για τον αδικοχαμένο 24χρονο Ντάρεν Ρότζερς, που έπεσε από κιγκλίδωμα στη Νίκαια και έχασε τη ζωή του.

SOCCER EURO UKR NIR
(Πηγή: Reuters / Jason Cairnduff Livepic)
Η Ουκρανία απλά είχε κατοχή χωρίς να δημιουργεί, ενώ οι Β.Ιρλανδοί με πολύ τρέξιμο και πίεση ήταν εκείνοι που θα μπορούσαν να βάλουν γκολ σε κάποια από τα γεμίσματα τους, όπως με τον Κάθκαρτ λίγο πριν το τέλος του 45λεπτου.
2016 06 16T163605Z 109096565 MT1ACI14440715 RTRMADP 3 SOCCER EURO UKR NIR
(Πηγή: Reuters / Robert Pratta Livepic)
Η Ουκρανία δεν πήρε το μήνυμα και στο 49 ο άλλος στόπερ, ο Μακόλεϊ βρήκε στόχο, ανοίγοντας το σκορ με το ιστορικό πρώτο γκολ της Β. Ιρλανδίας σε EURO.
2016 06 16T170538Z 109098338 MT1ACI14440799 RTRMADP 3 SOCCER EURO UKR NIR
(Το ιστορικό γκολ της Β.Ιρλανδίας - Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)
Το ματς ζωντάνεψε, αλλά στο 58 ο αγώνας διακόπηκε (για 3 λεπτά) καθώς υπήρχε έντονη πια χαλαζόπτωση και ο Κράλοβετς αναγκάστηκε για λόγους ασφαλείας να στείλει τους παίκτες στα αποδυτήρια.
2016 06 16T171715Z 109099035 MT1ACI14440843 RTRMADP 3 SOCCER EURO UKR NIR
(Πηγή: Reuters / Max Rossi Livepic)

Η Β. Ιρλανδία έσφιξε την άμυνα της και κατέβασε τον ρυθμό με την Ουκρανία να έχει πρόβλημα δημιουργίας και ουσιαστικά να κάνει μια καλή ευκαιρία με σουτ του Κοβαλένκο, που βγήκε άουτ.
2016 06 16T172941Z 109099781 MT1ACI14440868 RTRMADP 3 SOCCER EURO UKR NIR
(Ευκαιρία για την Ουκρανία - Πηγή: Reuters / Robert Pratta Livepic)
Στις καθυστερήσεις ήρθε και το κερασάκι στην τούρτα για την Β. Ιρλανδία με το 2-0 από τον Μακ Γκιν, με ένα γκολ που μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμο σε ισοβαθμίες ή στα κριτήρια για τους καλύτερους τρίτους.
2016 06 16T175405Z 109101245 MT1ACI14440929 RTRMADP 3 SOCCER EURO UKR NIR
(Φινάλε με 2ο γκολ του ΜακΓκιν - Πηγή: Reuters / Jason Cairnduff Livepic)
Η Ουκρανία ουσιαστικά αποκλείστηκε, αφού ακόμη και αν νικήσει την Πολωνία στο φινάλε υστερεί στην ισοβαθμία με την αποψινή της αντίπαλο (εκτός αν προκύψει 3πλη ισοβαθμία, αν και με το 2ο γκολ, που δέχθηκαν θα υστερούν λογικά και στην διαφορά τερμάτων), ενώ οι Β.Ιρλανδοί μπορούν να ελπίζουν, ότι μόνο με την σημερινή τους νίκη μπορούν να είναι στις καλύτερες 4 "τρίτες", αφού στο φινάλε παίζουν με την Γερμανία.
Στις 22.00 στο Σεντ Ετιέν ακολουθεί η μάχη κορυφής του Γ ομίλου, Γερμανία-Πολωνία.