"Αγκάλιασε" τον τίτλο με θρίαμβο ο ΠΑΟΚ

Μία μεγάλη νίκη που τον καθιστά μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν με το ευρύ 3-1 των Πειραιωτών την Κυριακή στην Τούμπα, για την 20η αγωνιστική της Super League και εκτόξευσαν τη διαφορά τους από τους «ερυθρόλευκους» στους 9 βαθμούς, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στο πρώτο τους πρωτάθλημα, μετά το μακρινό 1985.

Η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε να προηγείται με 3-0 χάρη στα γκολ των Βιεϊρίνια (3'), Μπίσεσβαρ (19') και Ακπομ (83'), ενώ το μόνο που κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν να μειώνουν στο 87' με τον Ποντένσε.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΤΕΡΜΠΙ

Ονειρικό ξεκίνημα έκανε στο ντέρμπι ο ΠΑΟΚ, καθώς πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου είχε προλάβει να πάρει «αέρα» δύο τερμάτων.

Το παιχνίδι «άναψε» από νωρίς... Στο 2' ο Μαουρίσιο άνοιξε πολύ την μπάλα και ο Σα απέκρουσε, ενώ στο 3' βολίδα του Χριστοδουλόπουλου έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο ίδιο λεπτό, η ομάδα της Θεσσαλονίκης αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό, ανοίγοντας το σκορ. Ο Βιεϊρίνια από πλάγια θέση έκανε ένα γωνιακό ψηλοκρεμαστό βολέ και η μπάλα αφού κόντραρε σε παίκτη του Ολυμπιακού, πήρε λίγο ύψος και κατέληξε στην αριστερή γωνία του Σα, ο οποίος πετάχτηκε, αλλά δεν κατάφερε να την αποκρούσει.

Η ομάδα του Πειραιά προσπάθησε να αντιδράσει και να γίνει πιο επιθετική, αξιοποιώντας την ευελιξία και τεχνική του Φορτούνη αρχίζοντας να αυξάνει την πίεσή της στη μεσαία γραμμή, ωστόσο ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν έδωσε χώρους αλλά έφτασε πολύ γρήγορα και στο 2-0.

Στο 19ο λεπτό ο Ζαμπά έβγαλε ανενόχλητος την σέντρα από τα δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι ο Μάτος έκανε κεφαλιά-πάσα και ο Μπίσεσβαρ απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα πάνω στη γραμμή, σηκώνοντας και πάλι στο πόδι την κατάμεστη Τούμπα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Γκιγιέρμε, το οποίο όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ του «δικεφάλου», Πασχαλάκη ο οποίος έδιωξε σε πρώτο χρόνο.

Ο ΠΑΟΚ διατήρησε την κυριαρχία του και, σε συνδυασμό με το ηθικό του που βρισκόταν στα ύψη, έκανε την κάθε επίθεση στα καρέ του Σα να «μυρίζει» γκολ.

Ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών, ο οποίος είχε πολλή δουλειά σήμερα, έκανε δύο σωτήριες επεμβάσεις μετά το 2-0 των γηπεδούχων, ενώ στο 29' στάθηκε τυχερός, καθώς η μπάλα από το σουτ Σάκχοφ χτύπησε στο αριστερό του δοκάρι και πέρασε άουτ.

Η πίεση του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε με ασταμάτητο ρυθμό και στο 34' ο Μπίσεσβαρ από πάσα του Ζαμπά σημάδεψε την εστία, αλλά οι φιλοξενούμενοι έστω και δύσκολα απομάκρυναν.
Ο Ολυμπιακός, έχοντας βγει πολύ επιθετικά για να φτάσει στο γκολ που θα τον ξανάβαζε στο παιχνίδι, άφησε μοιραία ακάλυπτους διαδρόμους στην άμυνά του και η ομάδα του Λουτσέσκου έκανε… πάρτι.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε ταυτόχρονα δύο αλλαγές με τους Ντίας και Καμαρά να περνούν στο ματς αντί των Χριστοδουλόπουλου και Νάτχο, με σκοπό να κερδίσει το χαμένο κέντρο και ο Λουτσέσκου ετοίμασε άμεσα την «απάντησή» του με την επιστράτευση του Ολιβέιρα.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μοναδική ευκαιρία για να μειώσει το σκορ, όταν ο Φορτούνης τροφοδότησε τον Ντίας, ο οποίος από δεξιά έκανε το γύρισμα, αλλά ο Γκερέρο δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Παρά τη διπλή αλλαγή ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα του, ούτε την επιθετική του ισχύ. Είχε όμως την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε.

Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ, που είχε σαφώς στη σκέψη του, να διατηρήσει το πολύτιμο 2-0, αρκέστηκε στην διατήρηση του ελέγχου, με αντεπιθέσεις που πλησίαζαν στη δημιουργία ευκαιριών.
Στο φινάλε του αγώνα δημιουργήθηκε ένταση στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο αποφεύχθηκαν τα χειρότερα

Σε μια από αυτές, ο Ακπόμ σκόραρε από θέση οφ-σάϊντ και ο Ολυμπιακός απέφυγε ένα τρίτο γκολ.

Αυτό όμως τελικά επιτεύχθηκε λίγο αργότερα από τον Βρετανό επιθετικό, ο οποίος με μια καταπληκτική προσωπική ενέργεια πλάσαρε τον Σα στο 83', κάνοντας το 3-0, με τους Πειραιώτες να μειώνουν τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ποντένσε, μετά από σουτ του Ντίας και προσωρινή απόκρουση του Πασχαλάκη.

Κίτρινες: Σάκχοφ, Ελ Καντουρί, Κρέσπο - Βούκοβιτς, Γκερέρο, Τοροσίδης, Χασάν
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80' Γιαννούλης), Μαουρίσιο, Σάκχοφ (53' Ολιβέιρα), Ζαμπά, Μπίσεσβαρ (84' Πέλκας), Ελ Καντουρί, Άκπομ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Βούκοβιτς, Σισέ, Τοροσίδης, Νάτχο (46' Καμαρά), Γκιγέρμε, Χριστοδουλόπουλος (46' Ντίας), Φορτούνης (76' Χασάν), Ποντένσε, Γκερέρο.