Η ΤΣΣΚΑ Υπερηχητική αύξησε το αήττητο σερί της σε 12-0 στην Ευρωλίγκα

Η ΤΣΣΚΑ αύξησε το αήττητο σερί της σε 12-0 στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας της Εφές με 96-68 και όπως μαρτυράει το τελικό σκορ δεν συνάντησε καμία αντίσταση από την τουρκική ομάδα..

Ο Αντρέι Κιριλέκο ήταν ο κορυφαίος  των νικητών. Ο  Ρώσος φόργουορντ πέτυχε 15 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ ενώ στην συγκομιδή του είχε και  2 κλεψίματα. Ο Μίλος Τεόντοσιτς τέλειωσε τον αγώνα με 13 πόντους ενώ άλλους 14 πρόσθεσε ο Νέναντ Κρστιτς.  Για την Εφές προσπάθησε ο Σάσα Βούγιασιτς (21π.).

Η  Εφές κόντραρε  τους φιλόδοξους πρωταθλητές Ευρώπης μόνο για ένα δεκάλεπτο (23-21 στο 10'). Από  εκεί και πέρα η συνέχεια άνηκε στην ΤΣΣΚΑ  που έφτασε εύκολα στη νίκη. Ο  δρόμος για τα αποδυτήρια βρήκε τους γηπεδούχους στο  +12 (48-36) και η τρίτη  περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στην "ομάδα του στρατού".  Η  παρέα  του Μίλος Τεόντοσιτς  προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους (64-38 στο 24', 67-41 στο 25΄), γεγονός που έκανε διαδικαστικό τον χαρακτήρα του τέταρτου δεκαλέπου.  Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (96-66 ) 30 δευτερόλεπτα πριν από  την λήξη  ενώ η  συμπλήρωση των 40 λεπτών βρήκε τους γηπεδούχους νικητές 96-68.

Δεκάλεπτα: 23-21, 48-36, 74-53, 96-68