Ολυμπιακός από τα παλιά στην Πόλη. Άδικη ήττα

Ολυμπιακός από τα παλιά στην Πόλη, αλλά έχασε στην παράταση από την Γαλατά με 78-77. Κρίμα για το απίστευτο καλάθι του Σλούκα στην εκπνοή. Φονιάς του Θρύλου ο Τζαμόν Γκόρντον..

Ο Θρύλος παρ' ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω ακόμα και με 14 πόντους πήγε το ματς στην παράταση με εκπληκτικό τρίποντο του Κώστα Σλούκα από τη μία ρακέτα στην άλλη με την εκπνοή. Μάλιστα θα μπορούσε να πάρει  τη νίκη αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί  την τελευταία επίθεση της παράτασης μιας και ο Σλούκας αρχικά και ο Γκετσεβίτσιους μετέπειτα αστόχησαν σε σουτ δύο και τριών πόντων αντίστοιχα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης (24π., 6ριμπ., 3ασ.) ενώ καταλυτική ήταν η παρουσία του Κώστα Σλούκα (10π., 3ασ.). Για τους γηπεδούχους ο πρώην ερυθρόλευκους Τζαμόν Γκόρντον (17π.) ήταν αυτός που τους πήρε από το χέρι, κυρίως στην παράταση, και τους οδήγησε στη νίκη. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα η ανάγκη για νίκη στον αγώνα με την Εφές (01/02) στο ΣΕΦ είναι επιτακτική.

Δεκάλεπτα: 15-15, 42-28, 57-47, 69-69, 78-77

Γαλατασαράι (Μαχμούτι): Σιπ 8, Λάκοβιτς 16 (1), Κοκσάλ, Σούμπερτ 5, Άντριτς 10, Αλντεμίρ 6, Γκόρντον 17 (1), Αρσλάν, Οζέρ 10 (2) Σάβοβιτς 6.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 11, Άντιτς 2, Σπανούλης 24 (2), Ντόρσεϊ 5, Πελεκάνος, Γκετσεβίτσιους 9 (1), Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Σλούκας 10 (2), Λο.