ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-ΡΕΑΛ 4-1 Ποιος Ρονάλντο... Λεβαντόφσκι (vds)!

Με καρέ τερμάτων του Πολωνού επιθετικού η Ντόρτμουντ συνέτριψε με 4-1 την Ρεάλ και δίνει ραντεβού με την Μπάγερν στον τελικό του Γουέμπλεϊ!
Η Μπορούσια «ζήλεψε» την Μπάγερν Μονάχου και φιλοδώρησε κι αυτή με μια «τεσσάρα» την έτερη μεγάλη ομάδα της Ισπανίας! Ο Γιούργκεν Κλοπ πήρε την ταυτότητα του Ζοσέ Μουρίνιο αλλά ο μεγάλος πρωταγωνιστής δεν ήταν άλλος από τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Ο 24χρόνος Πολωνός στράικερ έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει τέσσερα γκολ εις βάρος της «βασίλισσας» και ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει «καρέ» τερμάτων σε ημιτελικό Τσάμπιονς Λιγκ! Το 12ο εφετινό τέρμα του Ρονάλντο στην εφετινή διοργάνωση δεν ήταν αρκετό για τους Μαδριλένους.
Ο Ρονάλντο σκόραρε κόντρα στην ροή
Η Μπορούσια έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στα πρώτα λεπτά και μόλις στο έκτο λεπτό ο Μάρκο Ρόις «χόρεψε» την άμυνα των Μαδριλένων, αλλά ο Λόπεθ απέκρουσε το σουτ του ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Λεβαντόφσκι δεν μπόρεσε από πλάγια θέση.
Ωστόσο στο όγδοο λεπτό ο Πολωνός στράικερ δεν συγχώρησε! Ο Γιντογκάν είδε ωραία στα αριστερά τον Γκέτσε, αυτός έβγαλε μια γλυκιά σέντρα στον Λεβαντόφσκι που με προβολή πρόλαβε τον Πέπε και άνοιξε το σκορ.
Ο Ρόις σε ελεύθερο ρόλο και ο Γκέτσε από τα αριστερά έβαλαν στη μέση τον Ράμος από τα αριστερά όπως επιτιθόταν η Μπορούσια, δημιουργώντας προβλήματα στην ομάδα του Μουρίνιο. Η Ρεάλ απείλησε για πρώτη φορά στον αγώνα στο 24' με δυνατό φάουλ του Ρονάλντο με τον Βάιντενφελερ να αποκρούει με γροθιές.
Οι γηπεδούχοι σταδιακά έδωσαν μέτρα στους «μερένγκες» και στο 42' η Ρεάλ ευτύχησε να ισοφαρίσει χάρη στο τραγικό λάθος του Χούμελς που έδωσε την ευκαιρία στον Ιγκουαϊν να φύγει μόνος και να γυρίσει στον Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος από κοντά δεν είχε πρόβλημα να ισοφαρίσει σε 1-1 και να φτάσει τα 50 γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ με το 12ο φετινό του τέρμα στην εφετινή διοργάνωση. Εκρηκτικό πεντάλεπτο για τη Μπορούσια

Φουριόζα μπήκε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Μπορούσια και η υπεροχή της απέφερε καρπούς στο 50'. Ο Λεβαντόφσκι αξιοποίησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο την ασίστ του Ρόις και έδωσε το προβάδισμα στην Ντόρμουντ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πολωνός άσος «χτύπησε» ξανά με ένα πραγματικό υπέροχο τέρμα καθώς με υποδειγματικό κοντρόλ άδειασε τον Πέπε και εκτέλεσε με μια βολίδα τον Λόπεθ!

Οι παίκτες του Κλοπ «πήραν φτερά στα πόδια τους» μετά το 3-1 και στο 62' ο Γιντογκάν αφού απέφυγε δύο αντιπάλους υποχρέωσε τον Ντιέγκο Λόπεθ να διώξει σε κόρνερ με τα δάχτυλα. Στο 66' ο Τσάμπι Αλόνσο ανέτρεψε μέσα στην μεγάλη περιοχή τον Ρόις που είχε κάνει κοντρόλ με το χέρι και ο Κάιπερ υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 4-1!

Η Ντόρτμουντ συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες της Ρεάλ να τα έχουν χαμένα. Εκτός από τον Λεβαντόφσκι που έκανε το ματς της ζωής του, συγκλονιστικοί ήταν οι Γιντογκάν και Μπέντερ που κυριάρχησαν πλήρως στο κέντρο. Ο Λόπεθ στο 78' απέκρουσε το όμορφο μακρινό πλασέ του Λεβαντόφσκι ενώ στο 77' ο Ρόις υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις ο Βαράν λίγο έλειψε να μειώσει σε 4-2 μετά από κόρνερ αλλά τίποτα δεν ήταν ικανό να σταματήσει το ξέφρενο πάρτι στις κερκίδες του «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

ΣΚΟΡΕΡ: 8', 50', 55', 66' πεν. Λεβαντόφσκι – 43΄Ρονάλντο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάιπερ (Ολλανδία)