Κόπα Λιμπερταδόρες: Προβάδισμα τίτλου για την Ολίμπια Ασουνσιόν

Μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες πήρε η Ολίμπια Ασουνσιόν η οποία επικράτησε 2-0 της Ατλέτικο Μινέιρο στην έδρας της στον πρώτο τελικό
Ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες έκανε η Ολίμπια Ασουνσιόν! Στον πρώτο τελικό, ο οποίος πραγματοποιήθηκε στην έδρα της στην Παραγουάη,
επικράτησε 2-0 της Ατλέτικο Μινέιρο, επισφραγίζοντας έτσι και την υπεροχή της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Οι Παραγουανοί άνοιξαν το σκορ με τον Αλεχάντρο Σίλβα στο 23ο λεπτό μετά από μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια. Το συρτό σουτ που έκανε έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο εσωτερικό μέρος του δοκαριού και στη συνέχεια στα δίχτυα του Βίκτορ.

Το 2-0 διαμορφώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πιτόνι να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα οι Βραζιλιάνοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ριτσάρλισον.

Πηγή: sport-fm.gr