ΠΡΙΜΕΡΑ ΝΤΙΒΙΣΙΟΝ- Πόστιγκα - Μέσι σημειώσατε «2»!(vds)

Σε προσωπική μονομαχία ανάμεσα στον Λιονέλ Μέσι και τον Ελντερ Πόστιγκα μετατράπηκε η αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με την Βαλένθια στο «Μεστάγια» με νικητή τον Αργεντινό σούπερ σταρ (3-2).
Η Μπαρτσελόνα έκανε το 3Χ3 και έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας τις Ατλέτικο, Ρεάλ και Βιγιαρεάλ με το χατ-τρικ του Μέσι στο πρώτο μέρος (στο 11', στο 39' και το 41').Ομως ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού απάντησε άμεσα
και με δύο προσωπικά του τέρματα στο 44' και το 45' μείωσε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι και η οι «μπλαουγκράνα» φεύγουν από το «Μεστάγια» με τους τρεις βαθμούς.

Πήρε μπρος ο Ρονάλντο!
Η Ρεάλ Μαδρίτης με την καλύτερη φετινή της εμφάνιση επικράτησε εντός έδρας με 3-1 επί την Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε για την τρίτη αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν.
Ο Ρονάλντο, άνοιξε «λογαριασμό» με τα αντίπαλα τέρματα και σκόραρε το πρώτο του γκολ για φέτος στο ισπανικό πρωτάθλημα βρίσκοντας δίχτυα στο 45+1.
Μόνο το πρώτο 20λεπτο η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κατάφερε να «κρατήσει» την Ρεάλ αλλά στην συνέχεια οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι ανέβασαν την απόδοση τους και έδειξαν τις επιθετικές τους δυνατότητες.
Στο 26 ο Ίσκο έκανε το 1-0 ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ρονάλντο έβαλε μπροστά την Ρεάλ με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο Ίσκο, σκόραρε και δεύτερη φορά για το 3-0 ενώ η Μπιλμπάο κατάφερε μόνο να μειώσει σε 3-1 στο 79΄με τον Ιμπάι.
Από τους πρωταγωνιστές του αγώνα για την Ρεάλ ήταν ο Μπενζεμά που έδωσε την πάσα στον Ίσκο και για τα δυο γκολ που σημείωσε ο Ισπανός ενώ και ο Μόντριτς έκανε μια πολύ καλή παρουσία .
Για τρίτη φορά επίσης ο Ίκερ Κασίγιας έμεινε στον πάγκο για την Ρεάλ Μαδρίτης και βασικός ποριέρο ήταν ο Ντιέγκο Λόπεθ.

Η Ατλέτικο «άλωσε» το «Ανοέτα»

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το «3 στα 3» κερδίζοντας την Σοσιεδάδ με 2-1 μέσα στο «Ανοέτα». Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τα γκολ των Νταβίδ Βίγια (27') και Κόκε (56').

Η Σοσιεδάδ μείωσε στο 69' με τον Τσάμπι Πριέτο και στο τέλος έκλεισε τους «ροχιμπλάνκος» στα καρέ τους, αναγκάζοντας τον Κουρτουά να γίνει ήρωας.

«Υπνος» στο «Κορνέγια – Ελ Πρατ»
Εσπανιόλ και Μπέτις έμειναν στο 0-0 στο «Κορνέγια Ελ Πρατ» της Βαρκελώνης σε ένα ματς με λιγοστές φάσεις. Στο 16' ο Στουάνι έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ για την Εσπανιόλ ενώ το παιχνίδι «ζωντάνεψε» μονάχα στα τελευταία λεπτά.
Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής
Παρασκευή Αλμερία - Έλτσε 2-2 ( 11' Σοριάνο, 45' Βέρθα (πεν.) / 32' Αλμπάθαρ (πεν.), 95' Μποακιέ) Ράγιο Βαγιεκάνο - Λεβάντε 1-2 (79' Λαριβέι / 26' Ρουμπέν Γκαρθία, Ίβανσιτς 94')