Ίταλία- Η 9Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ SERIE A 9Χ9 και ρεκόρ η Ρόμα, η Πάρμα «σκότωσε» την Μίλαν!

Ακάθεκτη συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα, η Ρόμα, η οποία επικράτησε και στο Ούντινε της Ουντινέζε με 1-0 για την 9η αγωνιστική! Έτσι οι Ρωμαίοι διατήρησαν την διαφορά των 5 βαθμών που τους χωρίζουν από τις Νάπολι και Γιουβέντους, που επίσης κέρδισαν.

Βεβαίως πρέπει να σταθούμε ιδιαίτερα στην ισοφάριση του ρεκόρ για το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της Serie. To 9X9 που έχει κάνει η Ρόμα ισοφάρισε την επίδοση της Γιουβέντους του Φάιμπιο Καπέλο από το 2005-06!

«Χρυσός» σκόρερ για τους νικητές, ο Μάικλ Μπράντλεϊ στο 82', σε ένα χρονικό σημείο που μάλιστα έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, καθώς από το 66' είχε αποβληθεί ο Μαϊκόν με δεύτερη κίτρινη κάρτα!

Οσο για τον Βασίλη Τοροσίδη, ο Έλληνας μπακ δεν ξεκίνησε στο βασικό σχήμα, αλλά μπήκε αλλαγή στο 68ο λεπτό, στην θέση του Πιάνιτς. Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι οι «τζιαλορόσι» έχουν δεχθεί μόλις ένα γκολ και έχουν σημειώσει 23!

Στις καθυστερήσεις το ντέρμπι η Πάρμα!

Από εκεί και πέρα, εξαιρετικό ματς έγινε στο «Ένιο Ταρντίνι», το οποίο βρήκε νικήτρια την Πάρμπα με 3-2 επί της Μίλαν, στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «παρμέτσι», ο Μάρκο Παρόλο που με γκολ στο 94ο λεπτό χάρισε αυτό το σπουδαίο «τρίποντο» στην ομάδα του. Μάλιστα στο 11ο λεπτό ήταν εκείνος που είχε ανοίξει το σκορ του αγώνα.

Εν συνεχεία ο Κασάνο, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους είχε διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων, με την Μίλαν όμως να «χτυπά» μέσα σε τρία λεπτά, σημειώνοντας δύο γκολ με τους Μάτρι και Σιλβέστρ για το 2-2!

Τελικά ο Παρόλο έδωσε την λύση και η Πάρμα πήρε τελικά τους τρεις σπουδαίους βαθμούς.

Με δύο πέναλτι η Νάπολι

Με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Γκονζάλο Ιγκουαΐν και με την πρώτη απόφαση του διαιτητή να θεωρείται αμφισβητούμενη, η Νάπολι επικράτησε με 2-0 επί της Τορίνο, κρατώντας για άλλη μια φορά το αήττητο στο γήπεδο της για 15ο αγώνα στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Η Νάπολι ήταν συνολικά ανώτερη από την Τορίνο και αυτή δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες αν και δεν ήταν πολλές, με τους φιλοξενούμενους να είναι ακίνδυνοί και να απειλούν περισσότερο με κάποια μακρινά σουτ τα όποια έβρισκαν σε ετοιμότητα τον Ρέινα.

Ο Αργεντινός έφτασε τα επτά γκολ στο ιταλικό πρωτάθλημα και άνοιξε το σκορ στο 14΄, από πέναλτι που κέρδισε ο Μέρτενς ο οποίος ανατράπηκε από τον Μπελόμο. Όμως ο παίκτης της Νάπολι φαίνεται ότι μόνος του πέφτει πάνω στο πόδι του μέσου της Τορίνο.

Στο 32΄ ο Γκλικ βρήκε με το χέρι την μπάλα μετά το σουτ του Φερνάντες, αλλά ο διαιτητής αρχικά δεν σφύριξε κάτι ενώ αποφάσισε να δώσει πέναλτι μετά από την συμβουλή του βοηθού του. Ο Ιγκουαΐν πήρε την μπάλα για άλλη μια φορά και ήταν εύστοχος, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

«Καθάρισε» από το πρώτο μέρος η «Γιούβε»

Εξάλλου, η Γιουβέντους πανηγύρισε την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα, με 2-0 επί της Τζένοα εντός έδρας. Η «μεγάλη κυρία» «καθάρισε» από το πρώτο μέρος την υπόθεση «νίκη», καθώς στο 23' ο Βιδάλ άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 36' ο Κάρλος Τέβεζ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Έλληνες και... Λέτο

Επίσης η Κατάνια του Παναγιώτη Ταχτσίδη έμεινε στην ισοπαλία (0-0) με την Σασουόλο, με τον Έλληνα διεθνή ποδοσφαιριστή να ξεκινάει βασικός, αλλά να αντικαθίσταται στο 70' από τον Γκουαρέντε. Μάλιστα στο 79' επίσης για την Κατάνια πέρασε στο ματς ο Σεμπάστιαν Λέτο, αντί του Αλμιρόν.

Ακόμη, η Μπολόνια των Παναγιώτη Κονέ και Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, πανηγύρισε εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Λιβόρνο, με τον Κρέσπο να πετυχαίνει το μοναδικό τέρμα της συνάντησης. Οσο για τους δύο Έλληνες, ο μεν Κονέ αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο, ο δε Χριστοδουλόπουλος, ήταν στην αποστολή, αλλά έμεινε στον πάγκο.

Στο τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι της ημέρας, η Λάτσιο νίκησε 2-0 την Κάλιαρι, με πρωταγωνιστή τον Μίροσλαβ Κλόζε, ο οποίος σκόραρε στο 52' και κέρδισε το πέναλτι στο 54', με τον Καντρέβα να το αξιοποιεί στο επόμενο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής

Σάββατο (26/10)

Σαμπντόρια-Αταλάντα 1-0 (56' Μουστάφι)

Ιντερ-Βερόνα 4-2 (9' Τζόναθαν, 12' Παλάσιο, 38' Καμπιάσο, 56' Ρολάντο – 32' Μαρτίνιο, 71' Ρομούλο)