Μπάσκετ: Πρωταθλητής κόσμου ο Ολυμπιακός Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν για δεύτερη φορά της βραζιλιανικης Πινέιρος

Ο Ολυμπιακός μετά την κορυφή της Ευρώπης, όπου βρίσκεται τα δύο τελευταία χρόνια, πάτησε και στην κορυφή του κόσμου.
Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν της βραζιλιάνικης Πινέιρος και στον δεύτερο τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου με 86- 69, στο κλειστό «Χοσέ Κορέα» του Μπαρουέρι και κατέκτησαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους τον παγκόσμιο τίτλο.

Στον πρώτο τελικό, τα ξημερώματα του Σαββάτου (5/10), οι Πειραιώτες είχαν νικήσει την ομάδα του Σάο Πάολο με 81-70.

Ο Ολυμπιακός έγινε η δεύτερη ελληνική ομάδα που προσθέτει το συγκεκριμένο τρόπαιο στο παλμαρέ της, καθώς την τελευταία φορά που είχε διεξαχθεί αγώνας ανάμεσα στον πρωταθλητή Ευρώπης και την πρωταθλήτρια Αμερικής στο μπάσκετ ήταν το 1996, με νικητή τον τότε πρωταθλητή Ευρώπης Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-33, 64-50, 86-69

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 8, Σπανούλης 6, Αγραβάνης 5, Κατσίβελης 4, Λοτζέσκι 4, Πέτγουεϊ 9, Περπέρογλου 4, Σλούκας 4, Σίμονς 8, Πρίντεζης 16, Μπέγκιτς 8, Μάντζαρης 10.