Β'ΟΜΙΛΟΣ Σούπερ Βασιλειάδης στη νίκη της Εφές! (vds) --Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Ρεάλ!

Επιστροφή στις νίκες για την Εφές Αναντολού, η οποία μετά τη γκέλα και την ήττα από την Μπάμπεργκ την προηγούμενη εβδομάδα, κέρδισε τη Ζαλγκίρις με 72-61 και πέτυχε την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση.
Από τους κορυφαίους των νικητών ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο Κώστας Βασιλειάδης. Ο Έλληνας γκαρντ, παιχνίδι με παιχνίδι είναι καλύτερος, δείχνοντας πως σιγά σιγά προσαρμόζεται στη νέα του ομάδα.
Ο Βασιλειάδης αγωνίστηκε για 31 λεπτά, σημειώνοντας 13 πόντους με 1/2 δίποντα, 3/9 τρ και 2/2 βολές. Εκτός αυτών, μοίρασε τρεις ασίστ και μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο στο τέλος, η διαφορά ποιότητας και το βάθος στον πάγκο της τουρκικής ομάδας έκαναν την διαφορά. Η Εφές έτρεξε ένα επί μέρους 21-12 για να κλειδώσει την τρίτη της νίκη στον Β' όμιλο.
Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Σκότι Χόπσον με 15, ενώ 13 είχε ο Σαβάνοβιτς για την Εφές, ενώ από την λιθουανική ομάδα, ξεχώρισε ο Τζάστιν Ντέντμον με 14. Στους οκτώ πόντους με δύο ασίστ έμεινε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους
Τα δεκάλεπτα: 27-27, 38-38, 51-49, 72-61.
ΑΝΑΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Βασιλειάδης 13 (3), Μπατούκ 2, Ερντέν 10 (8ρ), Σαβάνοβιτς 13 (1), Γκόρντον 2, Χόπσον 15 (2), Ντραγκίσεβιτς 10 (2), Πλάνινιτς 6 (2ας), Μπάρατς 1
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Στομπέργκας): Πότσιους 3 (1) , Λιπκεβίτιους, Κλιμαβίτσιους 6, Γιανκουνας 9(11ρ), Γιαβτόκας (0/6σ,7ρ), Γιασικεβίτσιους 8 (1), Μιλάκνις 10 (1), Ντίμσα, Λαβρίνοβιτς 11 (1), Ντέτμον 14 (4)

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Ρεάλ!

Το «4 στα 4» έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στη Γαλλία κόντρα στη Στρασβούρ, την οποία κέρδισε με 66-85 και παρέμεινε αήττητη στη φετινή διοργάνωση.

Οι «Μαδριλένοι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα, προηγήθηκαν με 10-20 στο 4', ενώ έφτασαν να τελειώσουν το ημίχρονο στο +15 (31-46). Η Ρεάλ έκανε πραγματικά ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο, με τους Γάλλους να δείχνουν ανήμποροι να ακολουθήσουν. Έτσι η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +28 (35-63).

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο και μοιραία η Ρεάλ έφτασε να πανηγυρίσει ακόμα μία εύκολη νίκη, δίνοντας συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις της στη φετινή διοργάνωση.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο δικός μας, Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος σε 20 λεπτά σημείωσε εννέα πόντους (3/4 διπ, 1/1τρ) και κατέβασε τέσσερα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-46, 39-63, 66-85

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Τουπάν 6, Λελούπ 2, Λακόμπ 6, Κάμπελ 4, Γκριρ 2, Ντάπορτ 4, Αμπρομάιτις 2, Αζινσά 23, Μέρφι 17 (2)
ΡΕΑΛ (Λάσο): Ντρέιπερ 3 (1), Φερνάντεζ 24 (5), Ρέγιες 5, Ντιέζ 2, Μίροτιτς 5 (1), Ροντρίγκεθ 5 (1), Κάρολ 14 (4), Νταρντεν 5 (1), Λιουλ 8 (1), Μπουρούσης 9 (1), Σλότερ 1, Μεϊρί 4

Πρώτο «διπλό» για Μιλάνο

Εύκολο απόγευμα πέρασε η ομάδα του Μιλάνου στη Γερμανία, καθώς επιβλήθηκε πολύ εύκολα της Μπάμπεργκ με 62-76 για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Η ιταλική ομάδα πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση, ενώ αντίθετα, η Μπάμπεργκ διπλασίασε τις ήττες της.

Το Μιλάνο ήταν καλύτερο στις δύο πρώτες περιόδους και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να προκριθεί με 33-43. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπάμπεργκ έδειξε σημάδια ανάκαμψης καταφέρνοντας να μειώσει προσωρινά στους πέντε, ωστόσο στο τελευταίο μέρος του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Χαρακτηριστικό το γεγονός πως το Μιλάνο είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που βασίζονταν κυρίως στους Μάρκοτα (10π) και Ράιτ (13π).

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τζεντίλε με 18 πόντους, τρία ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μέλι με 11 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, Σάμουελς με 13 και Τζέρελς 11.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 33-43, 51-56, 62-76.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Φλέμινγκ): Γκόλτσμπερι 2, Σάντερς 2,Ράιτ 13, Τάντα, Νιούμαν 4, Φορντ 9, Μάρκοτα 10 (2), Γιάκομπσεν 3 (1), Γκαβέλ 8 (1), Σμιθ 9 (1), Ζίρμπες 2.
ΜΙΛΑΝΟ(Μπάνκι): Τζεντίλε 18 (1), Χάινς 3 (1), Μέλι 11 (3), Κιότι 4, Λάνγκφορντ 8 (3/13σ,9ρ), Σάμουλς 13, Ουάλας 4, Μος 4, Τζέρελς 11.