ΡΕΑΛ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 3-4 Ο νόμος του Μέσι στη Μαδρίτη (vds)

Ματσάρα με ανατροπές
Το τέλειο ξεκίνημα έκανε στο ματς η Μπαρτσελόνα. Στο 4' ο Νεϊμάρ έστειλε προμήνυμα γι' αυτό που θα ακολουθούσε στο 8' με τον Μέσι να σερβίρει στον Ινιέστα και αυτός με «κεραυνό» να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Τάτα Μαρτίνο.

Η Ρεάλ δεν «πάγωσε». Προσπάθησε να αντιδράσει και στο 13' το άγγιξε… Ο Ντι Μαρία έκανε «σόλο» ενέργεια, έδωσε «έτοιμο» γκολ στον Μπενζεμά που από πλεονεκτική θέση όντας αφύλακτος σούταρε άουτ. Και αφού στο 15' η «βασίλισσα» γλίτωσε το 2-0 με τον Μέσι καταδιωκόμενος από τον Ράμος να πλασάρει άουτ, ήρθε στο 20' ο Μπενζεμά να πάρει το αίμα του πίσω…
Ο Ντι Μαρία έκανε σέντρα-διαβήτη με τον Γάλλο σούπερ σταρ να πιάνει κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Βαλδές. Και πριν καλά-καλά συνέλθουν οι Καταλανοί, ήρθε η πλήρης ανατροπή στο ματς με τους ίδιους, μάλιστα, πρωταγωνιστές. Ο Ντι Μαρία έκανε άλλη μία μπαλιά με μοιρογνωμόνιο, ο Μπενζεμά κοντρόλαρε, πλάσαρε και έγραψε το 2-1 υπέρ της «βασίλισσας», η οποία στο 26' είδε τον Πικέ να σώζει πάνω στη γραμμή και να στερεί από τον δις σκόρερ της το χατ-τρικ διατηρώντας τους «μπλαουγκράνα» μέσα στο ματς.
Και εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς πάει για 2-1 στο ημίχρονο, ήρθε ο Μέσι στο 42' να εκμεταλλευτεί σύγχυση στην άμυνα της Ρεάλ και να ισοφαρίσει. Το 2-2 έμελλε να είναι το σκορ του ημιχρόνου, μιας και στο 45' ο Μπενζεμά έπιασε ωραία κεφαλιά, αλλά η κατάληξη δεν ήταν αυτή που θα ήθελε.
Ο νόμος του Μέσι στη Μαδρίτη (vds)
Αποβολή, «μούφες» πέναλτι, δοκάρι και 4-3 η Μπάρτσα
Στην έναρξη του β' ημίχρονου η Ρεάλ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, αφού είδε στο 52' τον Μπενζεμά να αστοχεί μετά από ενέργεια του Μπέιλ και να της κάνει «δώρο» στο 54' ο Μαγιένκο.
Ο διεθνής ρέφερι είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα εκτός περιοχής του Αλβες στον Ρονάλντο, έδειξε «άσπρη βούλα» και ένα λεπτό αργότερα ο «CR-7» έδωσε το προβάδισμα στους «μπλάνκος».
Και αφού έκανε ένα λάθος, ο Μαγιένκο έσπευσε να το διορθώσει με δεύτερο, εις βάρος αυτή τη φορά της Ρεάλ… Ο Νεϊμάρ ξεκίνησε από θέση οφσάιντ, ο Ράμος τον ανέτρεψε, αποβλήθηκε και η Μπαρτσελόνα κερδίζοντας «μούφα» πέναλτι να γράφει με τον Μέσι το 3-3.
Με δεδομένο το αριθμητικό μειονέκτημα, η Ρεάλ ήταν αναγκασμένη να παίξει λίγο πιο παθητικά εν συγκρίσει με την παρουσία της στο ματς πριν την αποβολή. Και ο Αντσελότι το έδειξε άμεσα με την αντικατάσταση του Μπενζεμά με τον Βαράν, την ώρα που ο Τάτα Μαρτίνο δεν ρίσκαρε, απλά φρέσκαρε την ομάδα του. Και στο 74' η Μπάρτσα άγγιξε το 4ο γκολ με το σουτ του Αλβες, όμως, να κτυπά στο δεξί δοκάρι του Λόπεθ.
Το 4-3 φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου και εν τέλει αυτό έγινε. Στο 83' ο Τσάμπι Αλόνσο ανέτρεψε τον Ινιέστα και ο Μέσι στο αμέσως επόμενο λεπτό δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη… Ευστόχησε, έκανε το 4-3 και έδωσε το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να πανηγυρίσει μία νίκη που τη φέρνει στο -1 από την κορυφή.

Στο -1 από την κορυφή βρίσκεται, πλέον, η Μπαρτσελόνα, η οποία άλωσε με 4-3 το «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» σε ένα ματς-διαφήμιση του ποδοσφαίρου με διαιτητικά λάθη, δοκάρι και αποβολή. Ματσάρα με ανατροπές

ΣΚΟΡΕΡ: 20', 24' Μπενζεμά, 55' πέν. Ρονάλντο - 8' Ινιέστα, 42', 65' πεν, 84' πεν. Μέσι
ΔΟΚΑΡΙΑ: 74' Αλβες
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαγιένκο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 35' Ντι Μαρία, 42' Πέπε, 85' Τσάμπι Αλόνσο, 86' Κρ. Ρονάλντο, 88' Μόντριτς – 42' Φάμπρεγας, 66' Μπουσκέτς
ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 64' Ράμος (απευθείας κόκκινη)
ΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Καρβαχάλ, Πέπε, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς (90' Μοράτα), Τσάμπι Αλόνσο, Ντι Μαρία (85' Ισκο), Μπέιλ, Μπενζεμά (66' Βαράν), Κριστιάνο Ρονάλντο.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλδές, Αλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Αλμπα, Τσάβι, Μπουσκέτς, Ινιέστα, Φάμπρεγας (78' Αλέξις Σάντσεζ), Μέσι, Νεϊμάρ (68' Πέδρο).
Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής:
Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014
Θέλτα-Μάλαγα 0-2 (26', 32' Καμάτσο)
Σάββατο 22 Μαρτίου 2014
Γρανάδα-Έλτσε 1-0 (63' Μπραχίμι)
Εσπανιόλ-Λεβάντε 0-0
Βαγιαδολίδ-Ράγιο Βαγιεκάνο 1-1 (7' αυτ. Ζε Κάστρο - 44' Μπουένο)
Aθλέτικ Μπιλμπάο - Χετάφε 1-0 (40' Σουσαέτα)
Κυριακή 23 Μαρτίου 2014
Οσασούνα-Σεβίλλη 1 -2 (90+4΄ Ασούνια - 27΄Σαμπέριο, 45+1΄πεν. Μπάκα)
Μπέτις-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2 (58' Γκάμπι Φερνάντες, 64' Ντιέγκο Κόστα)
Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 2-1 (35', 43' Xάβι Φουέγο - 83' Τζιοβάνι)
Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 3-4 (20', 24' Μπενζεμά, 55' πέν. Ρονάλντο - 8' Ινιέστα, 42', 65' πεν, 84' πεν. Μέσι)