Παναθηναϊκός: Επική πρώτη νίκη με Αλβέρτη στον πάγκο κόντρα στην Εφές (Φωτό+Βίντεο)

Το φοβερό τρίποντο α λα Αλβέρτη του Ματσιούλις έστειλε το ματς στην παράταση και ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο του «Φράγκι» στον πάγκο του πήρε νίκη-χρυσάφι επί της Εφές στην Πόλη με 65-60

.
Ο Παναθηναϊκός έμεινε όρθιος! Με ένα τρίποντο του Ματσιούλις υπό πίεση λίγο πριν το τέλος της τέταρτης περιόδου έστειλε τον αγώνα με την Εφές στην Πόλη στην παράταση κι εκεί ο ίδιος μαζί με τον Φώτση ανέλαβαν να… τελειώσουν τη δουλειά χαρίζοντας στην ομάδα τους τη νίκη με 65-60. Νικηφόρο το ντεμπούτο στον πάγκο για τον Φραγκίσκο Αλβέρτη, που χρησιμοποίησε περισσότερους παίκτες και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Αυξήθηκαν οι ελπίδες πρόκρισης για τους «πράσινους», που όμως θα τα παίξουν όλα για όλα στα τέσσερα τελευταία ματς ξεκινώντας από αυτό με τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ του Ομπράντοβιτς την Πέμπτη. Ήθελε να τρέξει, αλλά… Η πρώτη πεντάδα στην… προπονητική καριέρα του Φραγκίσκου Αλβέρτη αποτελείτο από Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Φώτση και Λάσμε. Και σε αντίθεση με τη συνήθεια των κακών εκκινήσεων στα παιχνίδια, αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι φτάνοντας μετά από τέσσερα λεπτά στο +6 (3-9) με πρωταγωνιστές τους δύο Έλληνες, όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ και εμφανή διάθεση να παίξει πιο γρήγορα στην επίθεση. Λάθη και αστοχία κράτησαν τους «πράσινους» χωρίς σκορ για έξι και πλέον λεπτά επιτρέποντας στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά και αναγκάζοντας τον πάγκο των φιλοξενούμενων να αλλάξει σταδιακά όλη την πεντάδα, πλην Διαμαντίδη. Μία ασίστ του τελευταίου στον Λάσμε έγραψε τον επίλογο της πρώτης περιόδου δίνοντας βραχεία κεφαλή στο «τριφύλλι» (10-11). Με καλά και κακά διαστήματα Το rotation άνοιξε, Μαυροκεφαλίδης, Μπατίστ και Παππάς βρήκαν περισσότερο χρόνο στο παρκέ και ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο όπως την πρώτη φτάνοντας με πρωταγωνιστή τον Λάσμε στο +5 (12-17). Όμως η Εφές ήταν λιγότερο άστοχη από τους «πράσινους» και με πρωταγωνιστή τον Μπιέλιτσα έφτασε γρήγορα στην ανατροπή (22-19) οδηγώντας τον Αλβέρτη στο τάιμ άουτ. Το προβάδισμα των Τούρκων έφτασε και στους πέντε, 24-19, αλλά γρήγορα οι «πράσινοι» συνήλθαν και κλείνοντας το ημίχρονο με επί μέρους σκορ 9-2 πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα (26-28). Έστω κι έτσι… μπροστά Εκμεταλλευόμενη τα λάθη και τη… δυστοκία του Παναθηναϊκού στην επίθεση, η Εφές με πρωταγωνιστή τον Βασιλειάδη ξέφυγε για πρώτη φορά με έξι, 37-31, στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου. Την ίδια ώρα ο κόουτς Αλβέρτης έριχνε στη μάχη και ενδέκατο παίκτη, στο πρόσωπο του Γιάνκοβιτς. Η αντίδραση των «πράσινων» ήταν άμεση στο ξέσπασμα των Τούρκων. Πλησίασαν στον πόντο με διαδοχικούς πόντους του Λάσμε (39-38), ισοφάρισαν με τον Μπατίστ (42-42) και πήραν το προβάδισμα στο φινάλε του δεκαλέπτου με αιφνιδιασμό του Ράιτ (42-44). Ο Ματσιούλις έσωσε την παρτίδα Το χαμένο λέι απ του Ράιτ οδήγησε σε τρίποντο του Μπατούκ (45-44) στην εισαγωγή της τελευταίας περιόδου, ενώ ο Πλάνινιτς με προσωπικά καλάθια φρόντιζε να κρατά μπροστά την Εφές (50-47), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει απαντήσεις στα τρίποντα των Ούκιτς και Μπράμου (50-50). Γκόρντον και Πλάνινιτς έδωσαν «αέρα» τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους, 54-50, δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, ο Ούκιτς με μία βολή μείωσε στους τρεις και ο Διαμαντίδης απέτυχε δις να ισοφαρίσει με τρίποντο, αλλά ο Ματσιούλις δεν τον μιμήθηκε και «έγραψε» υπό πίεση το 54-54, με τον Πλάνινιτς να αστοχεί στην τελευταία επίθεση και το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Τα κατάφερε! Το τρίποντο του Φώτση στο τρίλεπτο πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου έβαλε μετά από αρκετή ώρα μπροστά τον Παναθηναϊκό (58-59), που 93’’ πριν το φινάλε έφτασε στο +2 (58-60) με βολή του Ούκιτς. Ο Γκονλούμ ισοφάρισε με φόλοου, αλλά ο Φώτσης από ασίστ του Ματσιούλις κάρφωσε και πήρε φάουλ (60-63). Ο Πλάνινιτς έκανε λάθος και χρεώθηκε με τεχνική ποινή, που επέτρεψε στον Διαμαντίδη να φέρει την ομάδα του στο +4, αλλά η βιαστική χαμένη επίθεση του Ματσιούλις έδωσε ελπίδες στην Εφές, τις οποίες όμως εξανέμισαν τα άστοχα τρίποντα από Σαβάνοβιτς και Γκόρντον. Δεκάλεπτα: 10-11, 26-28, 42-44, 54-54, 60-65 (πρτ). Αναντολού Εφές (Αγγέλου): Οσμάν, Βασιλειάδης 10, Μπατούκ 6, Ερντέν 1, Γκονλούμ 9, Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς 6, Γκόρντον 6, Πλάνινιτς 15, Μπιέλιτσα 7. Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 5, Μπατίστ 6, Φώτσης 11, Ούκιτς 7, Λάσμε 11, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 8, Ράιτ 7. Διαιτητές: Γκονζάλεθ (Ισπανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Βιατόρ (Γαλλία).