Ανοιχτούς λογαριασμούς για τη Μεγάλη Τετάρτη άφησαν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ μετά το 2-1 στο "Καραϊσκάκης".(Φωτό+Βίντεο)

Ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, νίκησε με 2-1 τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη στον πρώτο ημιτελικό ανάμεσα στις δυο ομάδες κι απέκτησε ισχνό προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κυπέλλου ενόψει της ρεβάνς (16/4) της Τούμπας.
Οι «ερυθρόλευκοι» που αποσυντονίστηκαν μετά την μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους και των... κοκορομαχιών που επακολούθησαν, είχαν τα ηνία του αγώνα σ' όλο το ματς, ωστόσο, δεν κατάφεραν να βρουν άλλο ένα γκολ και να βάλουν τις βάσεις για να αποκτήσουν σαφές προβάδισμα. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν στο 10' με 2-0 (8' Τσόρι, 10' Φουστέρ) , όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε στη μία και μοναδική τελική προσπάθεια που έκανε σε όλο το ματς (!) στο 31' με τον Αθανασιάδη!
Ξέφυγε το παιχνίδι μετά το γκολ του ΠΑΟΚ με τον Καλογερόπουλο να χάνει τον πειθαρχικό έλεγχο και να αποβάλλει μόνο τον Στοχ σε μια φάση που έπρεπε να αποβληθεί κι ο Φουστέρ. Αφηνιασμένος ο Ολυμπιακός! Έχοντας δεχτεί κριτική –κι όχι αδίκως- για τις τελευταίες του εμφανίσεις, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να δώσει απαντήσεις στο χορτάρι και το έπραξε με τον καλύτερο τρόπο. Πίεσε τον ΠΑΟΚ ψηλά, τον έκοψε στα δύο, έκανε ό,τι ήθελε κυρίως από δεξιά με τον Κάμπελ και στο 10λεπτο το σκορ ήταν ήδη 2-0! Ο Φουστέρ έφτιαξε το πρώτο γκολ στον Τσόρι, που πετάχτηκε μπροστά από τα στόπερ και με προβολή έκανε το 1-0 στο 8' για να έρθει στο 10' ο Ισπανός και να κάνει το 2-0 έπειτα από κάθετη του Σαλίνο! Μέχρι το 31' που μείωσε με τον Κλάους, έπειτα από τη σέντρα του Λίνο και την ολιγωρία του Μαρκάνο, ο ΠΑΟΚ δεν είχε φανεί στο γήπεδο. Ηταν ασύνδετος, ο Νάτχο δεν πήρε μπάλες για να κάνει παιχνίδι, καθώς ήταν καλά κλεισμένος από Μανιάτη, Εντινγκά και η άμυνα δυσλειτουργούσε, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να απειλεί επί μονίμου βάσεως. Ροντέο, νεύρα, αποβολή και… αντίο μπάλα Οι πανηγυρισμοί του Αθανασιάδη στο γκολ, έφεραν διαπληκτισμούς, που είχαν ως αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για 5 λεπτά. Ο επιθετικός του «δικέφαλου» πήρε τη μπάλα και πήγαινε για τη σέντρα, ο Βαλντέζ πήγε να του την πάρει για να έρθει ο Στοχ να υπερασπιστεί τον συμπαίκτη του σπρώχνοντας τον Παραγουανό. Ο Φουστέρ πήγε να ζητήσει τα ρέστα, σπρώχνοντας τον Σλοβάκο κι ακολούθησε κομφούζιο. Ο Καλογερόπουλος απέβαλε τον Στοχ, όμως έδειξε κίτρινη στον Φουστέρ, που θα έπρεπε να αποβληθεί κι αυτός για την... κοκορομαχία με τον Σλοβάκο. Κίτρινη στον… χαμό πήρε κι ο Νάτχο. Με το γράμμα του νόμου, έπρεπε να αποβληθεί ο Κλάους που πήρε τη μπάλα και την κουβάλησε ως τη σέντρα, αλλά και ο Βαλντέζ που τον απωθεί για να του την αποσπάσει. Αμφότεροι με δεύτερη κίτρινη, αλλά ο ρέφερι προτίμησε να τους την χαρίσει (μάλλον σωστά) για να μην δυναμιτίσει ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Εκτοτε και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, δεν είδαμε μπάλα για να φτάσουμε μετά από τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων στο τελευταίο σφύριγμα του Καλογερόπουλου για τα πρώτα 45'. Λίγο νωρίτερα, ο Γεωργιάδης είχε βγάλει τον Βούκιτς που δεν τράβηξε κι έριξε τον Λούκας για να συμμαζέψει τον άξονά του. Η ένταση μετά το γκολ του ΠΑΟΚ
Η ένταση μετά το 2-1 από greenfaliro Μονόλογος του Ολυμπιακού στο β' μέρος Ο Ολυμπιακός, όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ήλεγξε το ματς και έφερε τη μπάλα, γύρω και μέσα στην περιοχή του Γλύκου. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον «δικέφαλο», ωστόσο, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τον ίδιο ρυθμό που είχαν στο πρώτο μέρος. Ετσι λοιπόν, έβγαλαν πιο λίγες φάσεις, με τον ΠΑΟΚ να παίζει με διπλή ζώνη άμυνας και τον κίπερ των Θεσσαλονικέων να φωνάζει «παρών» όποτε χρειάστηκε. Στο 59' ο Μαρκάνο μόνος του έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ από γύρισμα του Μανιάτη, ενώ στο 68' ο Γλύκος έβγαλε εντυπωσιακά την κοντινή κεφαλιά του Βαλντέζ έπειτα από σέντρα του Σαλίνο. Ο Μίτσελ έριξε στο ματς και τους Σαβιόλα, Πέρεζ για να φρεσκάρει την ομάδα του μεσοεπιθετικά, όμως οι διάδρομοι ήταν καλά κλεισμένοι από τους φιλοξενούμενους που δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στο τελευταίο τέταρτο και πλέον η ρεβάνς της Τούμπας είναι ανοικτή σε κάθε αποτέλεσμα. ΣΚΟΡΕΡ: 8' Ντομίνγκες, 10' Φουστέρ – 31' Αθανασιάδης ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλογερόπουλος (Αθηνών) ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 21' Βαλντέζ, 34΄Φουστέρ, 72' Σάμαρης – 12' Αθανασιάδης, 34' Νάτχο, 76' Τζαβέλλας ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 34' Στοχ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μέγερι, Χολέμπας, Μανωλάς, Μαρκάνο, Σαλίνο, Εντινγκά (46' Σάμαρης), Μανιάτης (67' Πέρεζ), Φουστέρ (80' Σαβιόλα), Κάμπελ, Ντομίνγκες, Βαλντέζ. ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Λίνο (67' Σαλπιγγίδης), Ινσαουράλδε, Βίτορ, Κάτσε, Νάτχο (75' Κατσουράνης), Βούκιτς (40' Λούκας), Στοχ, Αθανασιάδης. Η αποβολή του Στοχ