Η 34Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΠΑΝΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Καρέ παραμονής για Θέλτα

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, η Θέλτα συνέτριψε 4-2 εκτός έδρας την Αλμερία, στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος και έκανε πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.
Μπορεί το πρώτο 45λεπτο να έληξε ισόπαλο 1-1 (οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Νολίτο στο 18' για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι με τον Ρόντρι στο 39'), αλλά η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Βίγκο.
Πέτυχε άλλα τρία γκολ, με τους Τσάρλες (50'), Νολίτο (71') και Ορεγιάνα (75'), φτάνοντας στη σημαντική νίκη. Το μόνο που κατάφερε η Αλμερία ήταν να μειώσει με τον Ντίας στο 88'.
Με τη νίκη αυτή η Θέλτα έφτασε τους 40 βαθμούς και ανέβηκε στην 11η θέση, 8 πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, στην οποία παρέμειναν οι γηπεδούχοι. Η Αλμερία έχει 30 και είναι προτελευταία.
Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:
Μεγάλη Παρασκευή 18/4
Ατλέτικο Μαδρίτης-Έλτσε 2-0 (71' Μιράντα, 90+1' πεν. Ντιέγκο Κόστα)
Μεγάλο Σάββατο 19/4
Οσασούνα-Βαλένθια 1-1 (19' Ριέρα - 82' Ζόνας)
Λεβάντε-Χετάφε 0-0
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Εσπανιόλ 2-1 (32' Κανάλες, 90+2' Βέλα - 23' Κόρντομπα)
Κυριακή του Πάσχα 20/4
Αλμερία-Θέλτα 2-4 (39' Ρόντρι, 88' Ντίας - 18', 71' Νολίτο, 50' Τσαρλες, 75' Ορεγιάνα)
Ράγιο Βαγεκάνο-Μπέτις 3-1 (14' Ροχίνα, 27'αυτ. Παυλάο, 51' Λαριβέϊ - 79' Τσίκα)
Σεβίλλη-Γρανάδα 20:00
Μπαρτσελόνα-Μπιλμπάο 22:00