Μεγάλος νικητής του Κλασικού Μαραθωνίου ο Κενυάτης Φέλιξ Κάντι

Κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής του Στέφανο Μπαλντίνι από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 - Πρώτος Έλληνας δρομέας ο Χριστόφορος Μερούσης με χρόνο 2:25:15 - Πάνω από 35.000 δρομείς στον Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας -

O Φέλιξ Κάντι είναι ο μεγάλος νικητής του φετινού Αυθεντικού Κλασσικού Μαραθωνίου.

Ο Κενυάτης αθλητής ήταν εξαιρετικός, κάλυψε τη διαδρομή του Μαραθωνίου σε χρόνο 2:10:36, ο οποίος αποτελεί ρεκόρ αγώνα αλλά και διαδρομής, σπάζοντας κάθε προηγούμενο ρεκόρ και ξεσηκώνοντας τους χιλιάδες φιλάθλους, που τον περίμεναν στο Παναθηναϊκό στάδιο.

Ο Κάντι κατάφερε να ξεπεράσει την επίδοση του Ιταλού, Στέφανο Μπαλντίνι ο οποίος κατείχε το ρεκόρ της κλασσικής διαδρομής μαραθωνίου με χρόνο 2:10:55 που του είχε δώσει και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακού Αγώνες 2004 της Αθήνας.

Ο Κάντι ήταν πρώτος σε όλη τη διαδρομή και κατάφερε να σπάσει το ρεκόρ βασιζόμενος σε εξαιρετική στρατηγική που είχε και σύμφωνα με την οποία ανέβασε πάρα πολύ το ρυθμό στα τελευταία χιλιόμετρα.

Δεύτερος τερμάτισε ο νικητής του 2012 και 2010 Ράιμοντ Μπετ με 2:12:34 και τρίτος ο Τσομπέι Κιπτανούι με 2:15:38.

Ο Χριστόφορος Μερούσης ήταν ο πρώτος Έλληνας δρομέας με χρόνο 2:25:15. Ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος τερμάτισε δεύτερος, αγκαλιά με την κόρη του (2:29:58), τρίτος ο 42χρονος, Γιώργος Καραβίδας (2:31:05) και τέταρτος ο Κωνσταντίνος Πούλιος (2:32:22).

Πρώτη στις γυναίκες ήταν η Ναόμι Μάγιο από την Κένυα με χρόνο 2:41.05, δεύτερη η περσινή νικήτρια Νάνσι Τζόαν Ρότιτς με 2:41.28 και τρίτη η η Λίναχ Τσίρτσιχ με 2:42.41.

Από τις Ελληνίδες που συμμετείχαν στον Αυθεντικό Κλασσικό Μαραθώνιο ξεχώρισε η Σοφία Ρήγα με χρόνο 2:45.37, η οποία είχε στεφθεί νικήτρια και στη διαδρομή του 2011. Δεύτερη ήταν η Μάγδα Γαζέα (2:47.27) η οποία είχε νικήσει τα προηγούμενα δύο χρόνια.

Οι πρώτοι στα 5χλμ

Το «τρία στα τρία» έκανε ο Κώστας Νακόπουλος, καθώς κατάφερε να τερματίσει για τρίτη φορά συνεχόμενη πρώτος στα 5χλμ του Κλασικού Μαραθωνίου Αθηνών.

Ο πρωταθλητής των 800 μ., κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ στον κλειστό στίβο, είχε καταφέρει να επικρατήσει τόσο το 2012 όσο και το 2013, και τελικά επιβεβαίωσε όλους εκείνους που περίμεναν να κάνει κάτι ανάλογο και φέτος.  Όσον αφορά τις γυναίκες, πρώτη βγήκε η Ελένη Θεοδωροπούλου.

Κατηγορία Ανδρών
: Κώστας Νακόπουλος (15.26) - Ανδρέας Δημητράκης (15.35) - Γιώργος Μίνο (15.36)

Κατηγορία Γυναικών
: Ελένη Θεοδωρακοπούλου (17.39) - Πόπη Αστροπεκάκη (17.57)  - Μαρία  Ζωγραφάκη (18.24)

Οι πρώτοι στα 10χλμ

Ο Κώστας Γκελαούζος και η Αναστασία Καρακατσάνη ήταν οι νικητές στους άνδρες και στις γυναίκες, αντίστοιχα, στα 10 χλμ. του του Κλασικού Μαραθωνίου Αθηνών.

: Κώστας Γκελαούζος 31:39 - Δήμος Μαγγίνας 32:04

Κατηγορία γυναικών
: Αναστασία Καρακατσάνη 35:28 - Γιώτα Βλαχάκη 37:58

Ο 32ος Μαραθώνιος ξεκίνησε με την πρώτη διαδρομή των 5 χλμ. στην αφετηρία στη λεωφόρο Αμαλίας, με περισσότερους από 9.000 δρομείς να συμμετέχουν στη πρώτη διαδρομή του αγωνίσματος.

Η εκκίνηση έγινε στις 8 παρά πέντε και χιλιάδες άτομα κάθε ηλικίας ξεχύθηκαν τους δρόμους της Αθήνας με τελικό προορισμό το Παναθηναϊκό Στάδιο.  Ηλικιωμένοι, μικρά παιδιά με τους γονείς τους, αλλά και άτομα που ήρθαν από το εξωτερικό ήταν ανάμεσα στους συμμετέχοντες

Η διαδρομή των 5χλμ αποτέλεσε και την πιο δημοφιλή όπως φάνηκε για τους επώνυμους, καθώς σε αυτή συμμετείχαν δεκάδες celebrities της χώρας μας. (διαβάστε σχετικά εδώ)

Λίγο πριν τις 9 ξεκίνησε και η διαδρομή των 10 χλμ, ενώ στις 9 ακριβώς δόθηκε η εκκίνηση του Αυθεντικού Μαραθώνιου από την ιστορική αφετηρία του Μαραθώνα. Κατά μήκος της διαδρομής υπάρχουν μουσικά σχήματα, τα οποία θα ψυχαγωγούν τους θεατές και θα ενισχύουν την προσπάθεια των δρομέων.

Ο φετινός αριθμός των 35.000 αθλητών από περίπου 120 χώρες του κόσμου αποτελεί ρεκόρ για τη διοργάνωση που αυτή τη στιγμή, είναι το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός της Ελλάδας και ένα από τα μεγαλύτερα της Ευρώπης.

Από αυτούς οι 13.000 έτρεξαν στην κλασσική διαδρομή των 42 χλμ. - οι 5.000 ήρθαν από το εξωτερικό, αυξάνοντας το ποσοστό των ξένων συμμετεχόντων κατά 35% σε σχέση με το 2013 - ενώ και 600 παιδιά από το Κολλέγιο Αθηνών συμμετείχαν στο μοναδικό γεγονός.

Σημαντική παράμετρος του αθλητικού γεγονότος είναι και η μεγάλη προβολή που έχει η ελληνική πρωτεύουσα, αλλά και η ενίσχυση του τουρισμού στην Αθήνα. Σύμφωνα μάλιστα  με εκπροσώπους του Ξενοδοχειακού κλάδου η ζήτηση και οι κραήσεις δωματίων λόγω του αγώνα ήταν ιδιαίτερα υψηλή με τα καταλύματα στο κέντρο -και όχι μόνο- της πόλης να είναι γεμάτα, αφού πάνω από 70.000 επισκέπτες βρίσκονται αυτό το Σαββατοκύριακο στην Αθήνα.

Η Ένωση Ξενοδόχων βέβαια αναμένεται να έχει επίσημα πλήρη στοιχεία για τα ποσοστά και την αύξηση πληροτήτων στο τέλος του μήνα. Σύμφωνα πάντως με τα στοιχεία του ΣΕΓΑΣ, ο Μαραθώνιος αφήνει ετησίως στην πόλη 18 με 20 εκατομμύρια ευρώ.

Στη διάρκεια των αγώνων θα γίνουν παράλληλες εκδηλώσεις παιδιών από τις 9.15 πμ στους επτά Δήμους από τους οποίους θα διέλθουν οι δρομείς. Θα γίνει και ο αγώνας των Special Olympics  και των 1500μ. παίδων.