ΕΡΤ Οpen Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της 25ης αγωνιστικής

Μεγάλος νικητής του ντέρμπυ των «αιωνίων» ήταν ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 2-1 στη Λεωφόρο επί του αγνώριστου τα τελευταία παιχνίδια Ολυμπιακού και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην μάχη του τίτλου, καθώς μείωσε στους τρεις βαθμούς την διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Όλα τα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μαζουακού με αυτογκόλ από γύρισμα του Πράνιτς να δίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό και τον Πέτριτς στο 78΄ από μεγάλο λάθος του Μιλιβόγεβιτς να κάνει από κοντά το 2-0. Ο Τσόρι Ντομίνγκεζ απλά μείωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ από εκτέλεση φάουλ σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τα απαράδεκτα επεισόδια που συνέβησαν μία περίπου ώρα πριν αρχίσει ο αγώνας όταν οπαδοί ων γηπεδούχων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο μόλις εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Ολυμπιακού για ζέσταμα.
Νικηφόρα πέρασε ο ΠΑΟΚ από την Βέροια με 3-1 με σκόρερς τους Περέϊρα (10΄), Βίτορ (28΄) και Νομπόα (42΄), απέναντι στην Βέροια που το μόνο που κατάφερε ήταν απλά να μειώσει στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντουμίτρου στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης.
Την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του στην Σούπερ Λίγκα πέτυχε ο Αστέρας που διέσυρε με 6-1 στην Τρίπολη τον ΟΦΗ και έμεινε μόνος στην 4η θέση της βαθμολογίας. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Μπαράλες με χατ τρυκ (4΄, 41΄, 79΄), Μάσα (45΄, 66΄) και Φακούντο (90+1΄) απέναντι στον καταπονημένο ΟΦΗ που πέτυχε στο 88΄ με τον Λαμπρόπουλο με πέναλτυ το γκολ της τιμής.
Στο 0-0 έμειναν Πανθρακικός και Παναιτωλικός σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο 83΄ με τον Ντε Σόουζα που εκτέλεσε πέναλτυ που απέκρουσε ο Μπρακάλι. Η ομάδα του Αγρινίου είχε δοκάρι στο 27΄ με τον Ρουσκουγιέδα.
Στην 6η θέση της βαιμολογίας ανέβηκε η Ξάνθη με τη νίκη άνευ αγώνος με 3-0 επί της Νίκης Βόλου και «συγκατοικεί» με τον ΠΑΣ Γιάννενα που σκόνταψε στην Λέσβο χάνοντας με 1-0 από την Καλλονή. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 3ο λεπτό ο Πετρόπουλος.
Σημαντικό βαθμό «τσίμπησε» η Κέρκυρα στα Χανιά αποσπώντας ισοπαλία με 1-1 από τον Πλατανιά. Ο Φάμπιο στο 28΄ άνοιξε στο σκορ για την Κέρκυρα ενώ ο Τέτε στο 49΄ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους που είχαν και ένα δοκάρι στο 10΄ με τον Τόρες.
Μεγάλη νίκη πήρε στο 80΄ ο Πανιώνιος με 1-0 με τον Οικονόμου επί του Λεβαδειακού και ξέφυγε σημαντικά από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι με τους Κολοβό (12΄) και Πιντερ (37΄).
Η 25η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Καθαρά Δευτέρα 23/2 με τον αγώνα Εργοτέλης – Ατρόμητος.

Σε αγώνες για την 25η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:
Πανθρακικός-Παναιτωλικός    0-0
Καλλονή-ΠΑΣ Γιάννινα           1-0
Βέροια-ΠΑΟΚ                         1-3
Νίκη Βόλου-Ξάνθη                  0-3 (α.α.)
Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ          6-1
Πανιώνιος-Λεβαδειακός          1-0
Πλατανιάς-Κέρκυρα                1-1
Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός     2-1