"Τρελλό" ντέρμπυ και νίκη της Λίβερπουλ

Απίθανο ντέρμπυ έγινε στο Λονδίνο ανάμεσα στην Λίβερπουλ και την Άρσεναλ. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έχασαν πέναλτυ με τον Γουόλκοτ στο 28, όμως αμέσως σκόραρε και όλα έδειχαν ότι η κακή παράδοση της Λίβερπουλ στο Λονδίνο, με μία νίκη σε 20 ματς θα συνεχιζόταν.

2016 08 14T162543Z 114193543 MT1ACI14544923 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND ARS LIV
(Νίκη μετά το 2011 για την Λίβερπουλ στην έδρα της Άσρεναλ - Πηγή: Action Images via Reuters / Tony O'Brien Livepic)
Όμως ένα καταπληκτικό κτύπημα φάουλ του Κουτίνιο στις καθυστερήσεις για το 1-1, άλλαξε τα πάντα και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ασυγκράτητοι στο β μέρος με 3 γκολ σε 14 λεπτά! Λαλάνα-Κουτίνιο και Μανέ από το 49 έως το 63 έκαναν το 1-4 με απίστευτο γιουχάρισμα από τους οπαδούς των "κανονιέρηδων".
2016 08 14T163908Z 114194348 MT1ACI14544997 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND ARS LIV
(Αποδοκιμασίες για Βενγκέρ - Πηγή: Action Images via Reuters / Tony O'Brien Livepic)
Ο Τσάμπερλεϊν απάντησε μέσα σε 57 δευτερόλεπτα για το 2-4, ενώ ο Τσέιμπερς στο 75 μείωσε ακόμη περισσότερο, με την Άρσεναλ όμως να μην μπορεί να κάνει την ολική ανατροπή και το 3-4 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Πάντως καμμία από τις δύο ομάδες και τους προπονητές δεν θα πρέπει να είναι υπερήφανοι για τις άμυνες τους... Αύριο ολοκληρώνεται η πρώτη αγωνιστική με το Τσέλσι-Γουέστ Χαμ (22.00) στο ντεμπούτο του Κόντε με τους μπλε.