Υπόθεση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο ντέρμπι της σεζόν. Ολυμπιακός Αεκ 3-0

Ο Ολυμπιακός σε ρόλο πρωταγωνιστή επικράτησε 3-0 της ΑΕΚ που… ναυάγησε στο Φάληρο, στο παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Super League.
Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη νίκη με επιβλητική εμφάνιση και γκολ από τους Ιντέγε (7'), Μάρτινς (64') και Φορτούνη (79').

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 3-0 (Novasports 1)

Γκολ:
7' Ιντέγε, 64' Μάρτινς, 79' Φορτούνης
9' δοκάρι ο Σεμπά
87'  δοκάρι ο Μπακασέτας

Το «φιλμ» του αγώνα

Ξεκίνησε ο αγώνας

3' Πιέζει ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά και αναζητά τρόπους να φτάσει τη μπάλα στην περιοχή του Ανέστη.

7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 1-0.
Μετά από ομαδική προσπάθεια ο Σεμπά πάσαρε στον Ιντέγε, ο οποίος από τη μικρή περιοχή πλάσαρε σωστά και άνοιξε το σκορ.

9' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με τον Σεμπά! Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους Πειραιώτες στον επιθετικό τομέα.

13' Πρώτη φορά μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού η ΑΕΚ, αλλά η κεφαλιά του Μπακασέτα ήταν άστοχη.

16' Ο Μποτία με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

17' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Γκάλο βρέθηκε στα δεξιά, αλλά η μπαλιά που έβγαλε απομακρύνθηκε από τον Μποτία.

18' Κέρδισε κόρνερ η ΑΕΚ, αλλά η φάση πέρασε χωρίς πρόβλημα για την άμυνα των γηπεδούχων.

22' Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και κέρδισε κόρνερ, μετά από κόντρα στους αμυντικούς της ΑΕΚ.

23' Στην εξέλιξη της φάσης ο Μποτία σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

27’ Συνεχίζει να είναι πιο επιθετικός ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχει περιορίσει την ΑΕΚ σε αμυντικό ρόλο.

29’ Ο Μάνταλος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα, με τον Καπίνο να διώχνει με τα πόδια. Στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με τον Φιγκέιρας να σουτάρει άουτ.

30' Το σουτ του Πατίτο κατέληξε κόρνερ, μετά από κόντρα στον Ντα Κόστα. Από την εκτέλεση του Μάνταλου απέκρουσε δύσκολα ο Καπίνο.

34' Ο Μάρτινς βρέθηκε έξω από την περιοχή και με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ.

35' Κίτρινη κάρτα στον Μποτία για μαρκάρισμα στον Μπακασέτα.

40' Μικρή διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού του Φορτούνη.

41' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για μαρκάρισμα στον Μάρτινς.

42' Τρίτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό, μετά την προσπάθεια του Φορτούνη που ταλαιπώρησε τον Λέσκοτ. Δύο έχει κερδίσει η ΑΕΚ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Μποτία που τραυματίστηκε ο Βιάνα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

47' Πρώτη απειλή για την ΑΕΚ. Η κεφαλιά του Μάνταλου πέρασε άουτ.

52' Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο. Απομάκρυνε με γροθιές ο Ανέστης.

54' Ο Ελιουνούσι μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, αλλά δεν κατάφερε να κάνει σωστά την τελική μπαλιά.

58' Αναστάτωση στο παιχνίδι, καθώς ο Φιγκέιρας βρέθηκε στο έδαφος, ενώ δίπλα του ήταν ο Πατίτο Ροντρίγκες.

59' Κίτρινη κάρτα στον Πατίτο, ο οποίος πέρασε εκτός αγώνα και έδωσε τη θέση του στον Πέκχαρτ.

64' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΟ 2-0.
Ο Λαμπρόπουλος έκανε το λάθος έξω από την περιοχή της ΑΕΚ και ο Μάρτινς αφού πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά σημειώνοντας το 2-0.

70' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καμπιάσο στη θέση του Μάρτινς.

70' Ο Μπακασέτας δεν βρήκε στόχο.

71' Ο Ανέστης νίκησε σε πλάγιο τετ-α-τετ τον Σεμπά.

72' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Χριστοδουλόπουλος εκτός αγώνα και στη θέση του ο Πλατέλλας.

73' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μπακασέτας δεν πρόλαβε την κάνει την προβολή από το γύρισμα του Πλατέλλα και έκανε φάουλ στον Καπίνο. Ο άσος της ΑΕΚ πήρε κίτρινη κάρτα.

79' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ 3-0.
Σε μία μπαλιά στον κενό χώρο ο Φορτούνης έβαλε την κόντρα με τον Λαμπρόπουλο και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Ανέστη.

81' Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι Ντομίνγκες στη θέση του Φορτούνη.

80’ Μετά την ασυνεννοησία Ντα Κόστα και Βιάνα ο Μάνταλος πήρε την μπάλα και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο τετ-α-τετ με τον Καπίνο.

87’ Δοκάρι για την ΑΕΚ. Ο Πέκχαρτ πάσαρε στον Μπακασέτα που σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Καπίνο.

89’ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λέσκοτ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τέλος του αγώνα

Γκολ:
87' δοικάρι ο Μπακασέτας