African Cup Nations 2017 : Στους δρόμους ξεχύθηκαν οι Αιγύπτιοι, μετά την πρόκριση

Πλημμύρισαν οι δρόμοι σε όλη την Αίγυπτο, από οπαδούς κάθε ηλικίας που πανηγυρίζουν την πολυπόθητη πρόκριση της εθνικής τους ομάδας στον τελικό του Κόπα Άφρικα για το 2017. Μετά από ένα δραματικό αγώνα, στο «Στάδιο της Φιλίας» στη Λίμπρβιλ της Γκαμπόν, με αντίπαλο την Μπουρκίνα Φάσο, και όντας η Αίγυπτος πρωτοπόρα στο γκολ στο 65΄, βρέθηκε στη δυσάρεστη θέση της ισοπαλίας μόλις 8′ αργότερα, στο 73′ .

Ο αγώνας κύλισε σκληρός μέχρι το τέλος του β’ ημιχρόνου, όπου έληξε με 1-1.
Στην παράταση, η αγωνία εντάθηκε, με τις δύο ομάδες να αντέχουν και να ολοκληρώνουν στο 120′ με το ίδιο αποτέλεσμα: Μπουρκίνα Φάσο – Αίγυπτος: 1-1.
Ακολούθησαν τα πέναλτυ.
Και τελικά, οι «Φαραώ», παρότι έχασαν το πρώτο από τα πέναλτυ, κατέκτησαν την πρόκριση στα πέναλτι με 4-3!
Μέσα σε ένα – δυο λεπτά της ώρας, το κέντρο του Καΐρου γέμισε ασφυκτικά από κόσμο που πανηγυρίζει στους δρόμους, τα αυτοκίνητα να χτυπάνε τις κόρνες, και η χώρα πλέον να ζει στην ελπίδα ότι ίσως να μπορέσει να κατακτήσει και το μεγάλο τρόπαιο για το 2017