Euroleague: «καθαρή νίκη» στο Καζάν ο λαβωμένος Ολυμπιακός

Νίκησε και τις απουσίες στο Καζάν ο Ολυμπιακός και με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο (όπου έβαλε τις βάσεις) κέρδισε την Ούνιξ με 75-90 και παραμένει σταθερά 3ος στην βαθμολογία μετά από την 21η αγωνιστική της Euroleague.
Παρά τις απουσίες (Σπανούλης, Γιανγκ, Λοτζέσκι) ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εντυπωσιακό πλουραλισμό στην επίθεση είτε με τρίποντα (7/10), είτε από κοντά στο καλάθι (με
τον Μιλουτίνοφ) και καλή άμυνα, που του έδωσαν γρήγορα διψήφια διαφορά στο Καζάν (13-33). Μάντζαρης με 9 και Παπανικολάου με 8 έδωσαν το σύνθημα σε αυτή την περίοδο.
4036917
(Σούπερ επιθετικό το α δεκάλεπτο του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε για λίγο και στο β δεκάλεπτο εκτοξεύοντας την διαφορά στο +27 (16-43), που υποχρέωσε τους γηπεδούχους να ξυπνήσουν κάπως (κυρίως με τον Λάνγκφορντ) και να μπορέσουν λίγο πριν το τέλος να είναι στο -17 (36-53). Ο Γκριν ήταν ο πρώτος που πέρασε τους 10 πόντους (12), ενώ η 4άδα Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μάντζαρη και Μιλουτίνοφ ήταν από κοντά στο σκοράρισμα.

Η Ούνιξ έκανε την καθιερωμένη της αντεπίθεση στο β ημίχρονο (ο Σφαιρόπουλος είχε τονίσει στους παίκτες του ότι στο διάστημα 21-40 η Ούνιξ σκοράρει περισσότερο, για αυτό και ήταν σημαντική η διαφορά, που πήραν στο α μέρος) κατεβάζοντας στους 14 πόντους (49-63), με τον Γκριν πάντως να συνεχίζει να φορτώνει το καλάθι (23 πόντους), ώστε να διατηρήσει το «μαξιλαράκι ασφαλείας» για τον Ολυμπιακό.
 4036871
(Εκπληκτική εμφάνιση από τον Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)
Με την κόπωση να κάνει πιο δύσκολο το έργο τους, οι ερυθρόλευκοι έιδαν την Ούνιξ να πλησιάζει ακόμη και στο -8 (61-69), αφού έμειναν δίχως καλάθι για 4 λεπτά. Εκεί πλέον μίλησε ο αρχηγός Γιώργος Πρίντεζης, καθώς με δικούς του 8 πόντους (σε συνδυασμό με καλάθια του Παπανικολάου και του Γκριν) η διαφορά έφτασε και πάλι στο +19 (68-87) για μια πολύ σημαντική νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Γκριν, που έχασε μόλις 3 σουτ, με 25 πόντους (7/8 2π., 3/5 3π, 2/2 β.),ενώ Πρίντεζης (20π.), Παπανικολάου, Μιλουτίνοφ και Μάντζαρης ήταν οι άξιοι συμπαραστάτες του.
Τα 10λεπτα: 13-33, 36-56 (23-23), 54-69 (18-13), 75-90 (21-21)
(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)