Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Εύκολη νίκη της Τσεχίας με Ιράν

Η ομάδα που άφησε εκτός Ολυμπιακών Αγώνων την Εθνική Ελλάδας έκανε «ποδαρικό» με το δεξί στο Τόκιο, στην ιστορική πρώτη εμφάνισή της σε Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ ανδρών.

Στο πλαίσιο του Α΄ ομίλου η Τσεχία νίκησε με 84-78 το Ιράν, πολύ ευκολότερα απ΄ όσο δείχνει το σκορ, αφού προηγήθηκαν 46-30 στο ημίχρονο και 67-36 στην τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τσέχοι «κατέβασαν ταχύτητα», δέχτηκαν επιμέρους σκορ 32-17 και κάπως έτσι οι Ιρανοί έντυσαν την ήττα τους με αξιοπρέπεια...

Πρώτος σκόρερ της νικήτριας ήταν ο Πάτρικ Άουντα με 16 πόντους, ο Μπλέικ Σιλμπ πρόσθεσε 14 πόντους κι άλλους 11 είχε ο Γιαν Βέσελι.

Ο άσος των Σικάγο Μπουλς, Τόμας Σατοράνσκι , μέτρησε μόλις 6 πόντους με 0/5 τρίποντα, αλλά έδωσε 8 ασίστ, μάζεψε 8 ριμπάουντ κι έκανε 5 κλεψίματα.

Από το Ιράν διακρίθηκε ο Μπεχνάν Γιακχαλί με 23 πόντους. Ο Μοχάμαντ Τζαμσίντι είχε 16 πόντους και 8 ασίστ, ενώ 15 πόντους πρόσφερε ο Χαμέντ Χαντάντι.