Ατρόμητος Eκδίκηση για το... 1968!

Η ομάδα του Περιστερίου δεν είχε αποκλείσει ποτέ τους Θεσσαλονικείς στο κύπελλο Ελλάδας..

Η πρώτη τους αναμέτρηση ήταν στις 4/4/65 με τον ΠΑΟΚ να νικά 1-0 ως γηπεδούχος και να προκρίνεται.

Αναμετρήθηκαν ξανά στον 3ο γύρο του 1967-1968. Τότε στο Περιστέρι. Στις 23-6-68. Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με Κούκη στο 47ο λεπτό, αλλά ο Φουντουκίδης ισοφάρισε στο 50' για τον "Δικέφαλο". Το 1-1 δεν άλλαξε ως το 90'. Γκολ δεν μπήκε ούτε στην παράταση και η πρόκριση στους 16 κρίθηκε στο στρίψιμο της δεκάρας αφού τότε δεν υπήρχαν πέναλτι. Εκεί στην επιτόπια κλήρωση με το νόμισμα τυχερός στάθηκε ο ΠΑΟΚ και πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Θεσσαλονικείς απέκλεισαν τον Ατρόμητο τόσο το 1993 (1-0) όσο και το 2000 (1-0 και 2-1).

Τώρα όμως ο Ατρόμητος πήρε εκδίκηση και για τους τέσσερις αποκλεισμούς και μάλιστα μέσα στην Τούμπα! Λίγοι θα το θυμούνται το ματς του 1968, αλλά μάλλον η τύχη έπειτα από 44 χρόνια επέστρεψε στην τελευταία φάση του αγώνα στον Ατρόμητο (με το τυχερό σουτ του Φυτανίδη) ότι του πήρε τότε στο κορώνα - γράμματα!