Η ποδοσφαιρική Ευρώπη "διχάζεται" Ήταν πραγματικά ή μαϊμού τα δύο πέναλτι της Μπαρτσελόνα;

Το ερώτημα αυτό είναι το βασικό θέμα συζήτησης μεταξύ των ποδοσφαιρόφιλων. Ήταν πράγματι πέναλτι..
ή επρόκειτο για δύο σφυρίγματα που κέρδισε η Μπαρτσελόνα επειδή θεωρείται απ' όλους η καλύτερη ομάδα του κόσμου;

Η συνέχεια ήταν περίπου δεδομένη.
Ο Μέσι δεν αστοχεί στις εκτελέσεις πέναλτι. Η Μπαρτσελόνα κέρδισε δύο πέναλτι και με το ένα άνοιξε το σκορ (στο 11ο λεπτό). Με το δεύτερο πέναλτι λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (στο 41ο λεπτό), η ομάδα του Γκουαρδιόλα πήρε και πάλι προβάδισμα 2-1 αφού η Μίλαν είχε προλάβει να ισοφαρίσει στο 32ο λεπτό με γκολ του Νοτσερίνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να διευρύνει το σκορ στο 3-1 με γκολ του Ινιέστα στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.