Ήττα για Ελλάδα στον τελικό του Euro 2012

Η Εθνική Ελλάδας ηττήθηκε από την Ισπανία με 1-0 στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κ-19 που διεξήχθη στην Εσθονία και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση. Μία αδράνεια στο 80' κόστισε στους παίκτες του Κώστα Τσάνα. Η ταυτότητα του τελικού:..
Ισπανία-Ελλάδα 1-0
(80' Ροντρίγκεθ)..

Ισπανία: Αριθαμπαλάγα, Χόνι Κάστρο, Ραμάλιο, Οσέντε, Γκριμάλντο, Τόρες, Καμπάνια, Σούσο (71' Σουάρεθ), Ντεουλοφέου (84' Ντεουλοφέου), Ροντρίγκεθ (91' Μπερνάτ), Αλκάθερ

Ελλάδα: Διούδης, Μαρινάκης, Μπουγαΐδης, Κουρμπέλης, Σταφυλίδης, Φουρλάνος (85' Μπακασέτας), Μπάλλας, Γιαννιώτας, Κατίδης (90' Μπουχαλάκης), Μαυρίας, Διαμαντάκος (67' Λυκογιάννης)

Διαιτητής: Ντάνι Ντέσμοντ Μακέλι (Ολλανδία)
Στάδιο: "Λιλεκούλα", Ταλίν, Εσθονία
Γκολ: 80' Ροντρίγκεθ
Κίτρινες κάρτες:  90' Ροντρίγκεθ, 92' Αριθαμπαλάγα - 77' Κατίδης
Κόκκινες κάρτες: -
Δοκάρια: 56' Καμπάνια

Το live του τελικού
(το κείμενο γράφτηκε από κάτω προς τα πάνω)

23:20 Τέλος αγώνα

87ο λεπτό: Ο Γιαννιώτας μπαίνει στην περιοχή της Ισπανίας από αριστερά, σουτάρει από διαγώνια θέση, άουτ

81ο λεπτό: Σέντρα του Κατίδη από αριστερά, κεφαλιά του Λυκογιάννη, πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει ο Αριθαμπαλάγα

80ό λεπτό: ΓΚΟΛ η Ισπανία! Αδράνεια της ελληνικής άμυνας αριστερά, πάσα στον κενό χώρο για το Ροντρίγκεθ της Ρεάλ Μαδρίτης, που με δεξί πλασέ νικάει το Διούδη

62ο λεπτό: Σουτ του Ροντρίγκεθ, αποκρούει ο Διούδης με το πόδι, στην επαναφορά ο Γκριμάλντο, σουτάρει, ξανά ο Διούδης και διώχνει η ελληνική άμυνα

56ο λεπτό: Η μπάλα γυρίζει έξω από την περιοχή της Εθνικής, μακρινό σουτ του Καμπάνια, στο οριζόντιο δοκάρι

49ο λεπτό: Σουτ του Καμπάνια εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Διούδης

22:31 Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

22:16 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Ροντρίγκεθ, πέφτει στη γωνία του ο Διούδης και διώχνει σε κόρνερ

40ό λεπτό: Προσποίηση του Τόρες έξω από την περιοχή, σουτ, λίγο άουτ

32ο λεπτό: Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Γιαννιώτα από αριστερά, σέντρα, ψιλοκρεμαστή κεφαλιά του Κατίδη, δίπλα στο ισπανικό δοκάρι

30ό λεπτό: Ατομική ενέργεια του Ροντρίγκεθ, περνάει το Σταφυλίδη, κόβει στον Ντεουλοφέου που σε ευνοϊκή θέση βλέπει την μπάλα να... εξοστρακίζεται στα πόδια του και να καταλήγει άουτ

29ο λεπτό: Μακρινό δεξί σουτ του Τόρες έξω από την περιοχή, αρκετά μακριά από το δοκάρι του Διούδη

18ο λεπτό: Σουτ του Ροντρίγκεθ μέσα από την περιοχή και δεξιά, πέφτει στη δεξιά γωνιά και διώχνει σε κόρνερ ο Διούδης

11ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Αλκάθερ, η μπάλα πάνω από την εστία

5ο λεπτό: Αναμπουμπούλα μετά από κόρνερ, ο Αλκάθερ σουτάρει μέσα από την περιοχή, ο Σταφυλίδης διώχνει μπροστά από τη γραμμή της εστίας, με εξουδετερωμένο το Διούδη

21:25 Ανάκρουση των εθνικών ύμνων

21:18 Στον αντίποδα, η Ισπανία θα παραταχθεί με τους Αριθαμπαλάγα, Χόνι Κάστρο, Ραμάλιο, Οσέντε, Γκριμάλντο, Τόρες, Καμπάνια, Σούσο, Ντεουλοφέου, Ροντρίγκεθ, Αλκάθερ και στον πάγκο θα καθίσουν οι Ορτάλια, Χουάνμι, Μπέρνατ, Ινσούα, Σουάρεθ και Ρουίς

21:17 Ο Κώστας Τσάνας παρατάσσει τους  Διούδη, Μαρινάκη, Μπουγαΐδη, Κουρμπέλη, Σταφυλίδη, Φουρλάνο, Μπάλλα, Γιαννιώτα, Κατίδη, Μαυρία και Διαμαντάκο στη βασική ενδεκάδα. Στον πάγκο θα βρίσκονται οι Τσιντώτας, Τριανταφυλλόπουλος, Ρουγκάλας, Λυκογιάννης, Μπακασέτας, Μπουχαλάκης.

21:15 Καλωσήρθατε στο live της πιο σημαντικής αναμέτρησης του ελληνικού ποδοσφαίρου για τα... επόμενα έτη. Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Ισπανία στον τελικό του Euro 2012 κ-19, με σκοπό να πάρει εκδίκηση για την ήττα στο αντίστοιχο παιχνίδι του 2007.