Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ 4ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ Βαυαρικό γλέντι στο Μάντσεστερ, 3ποντο και για ΤΣΣΚΑ (vds)

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο και όπως αρμόζει σε μία πρωταθλήτρια Ευρώπης, η Μπάγερν πέρασε σαν σίφουνας από το «Ιτιχαντ» του Μάντσεστερ επικρατώντας με 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι και κάνοντας έτσι το 2Χ2 στον όμιλο.

Η Μπάγερν έδειξε από την αρχή τις άγριες διαθέσειςς και μόλις στο 7' είδε τον Ριμπερί να γράφει το 1-0. Η Σίτι δεν αντέδρασε, αντίθετα απειλήθηκε με το 2-0, το οποίο εν τέλει ήρθε στο β' ημίχρονο.

Οι Βαυαροί στο 56' με τον Μίλερ πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ρόμπεν διαμόρφωσε το 3-0 «κλειδώνοντας» το… διπλό και αφήνοντας τους γηπεδούχους με την προσπάθεια.
Το μόνο που κατάφερε η Σίτι ήταν να πετύχει το γκολ της… τιμής με τον Νεγρέδο στο 80', με την Μπάγερν, που ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες την αναμέτρηση λόγω αποβολής του Μπόατενγκ, να φεύγει από το Μάντσεστερ με το 3-1.
Τα γκολ του ματς

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χάρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Κλισί, Νάστασιτς, Νασρί (70' Μίλερ), Χέσους Νάβας, Φερναντίνιο, Τουρέ, Τζέκο (57' Νεγρέδο), Αγκουέρο (70' Σίλβα).

ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: Νόιερ, Ντάντε, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Λαμ, Ριμπερί (82' Γκέτσε), Ρόμπεν (78' Σακίρι), Μίλερ, Αλάμπα, Σβαϊνστάιγκερ (76' Κίρκοφ), Κρος.

Με σύμμαχο η τύχη η ΤΣΣΚΑ

Πήρε αυτό που ήθελε η ΤΣΣΚΑ, η οποία χωρίς να είναι καλύτερη από την Πλζεν και με σύμμαχο την τύχη ειδικά στο απίστευτο αυτογκόλ (79') του Ρέζνικ επικράτησε με 3-2 των Τσέχων.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Πλζεν. Μόλις στο 4' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ με τον Ραϊτόραλ με τους πρωταθλητές Τσεχίας να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο και σε δυο περιπτώσεις στο 14' με τον Χόραβα και στο 16' με τον Μπάκος να αγγίζουν το 2-0.

Ετσι από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν έφθασαν στο 2-0, το πλήρωσαν στο 19' με την ΤΣΣΚΑ να φθάνει στο γκολ με τον Τόσιτς που βρήκε δίχτυα για λογαριασμό των Μοσχοβιτών μετά από 398 αγωνιστικά λεπτά. Μετά το 1-1 οι οικοδεσπότες ανέβασαν στροφές και στο 30' έφθασαν στο 2-1 με τον Χόντα. Ένα σκορ που έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου η ΤΣΣΚΑ έφθασε μία ανάσα από το 3ο γκολ, όμως στο 49' ο Μούσα σημάδεψε το δοκάρι του Κόζατσικ με την Πλζεν να παίρνει ψυχολογία από το γεγονός ότι ξεπέρασε αναίμακτα το πρώτο καυτό πενάλεπτο και εν συνεχεία να απειλεί. Στο 54', λοιπόν, ο Χόντα έσωσε την ΤΣΣΚΑ πάνω στη γραμμή, ενώ στο 59' ο Πέτρζελα δεν σημάδεψε σωστά με το 2-1.

Εν συνεχεία ο ρυθμός του ματς έπεσε με την ΤΣΣΚΑ, όμως, να «τελειώνει» ανέλπιστα το ματς στο 79' με απίστευτο αυτογκόλ του Ρέζνικ σε γύρισμα της μπάλας προς τον τερματοφύλακα, Κόζατσικ που δεν μπόρεσε να κοντρολάρει, η μπάλα πέρασε κάτω από το πόδι του και κατέληξε στα δίχτυα του.

Τα γκολ του ματς:

Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ 4ΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

Βαυαρικό γλέντι στο Μάντσεστερ, 3ποντο και για ΤΣΣΚΑ (vds)

Η Πλζεν δεν το έβαλε κάτω… Παρά το σοκ του 3-1, έψαξε το 3-2 και στο 91' με ολίγη τύχη και βοήθεια από τον Ακινφέεβ έφθασε σ' αυτό με κεφαλιά του Μπάκος. Σκορ που έμελλε να είναι το τελικό της αναμέτρησης.

ΤΣΣΚΑ Μ.: Ακινφέεβ, Ιγκνάσεβιτς, Α. Μπερεζούτσκι, Ναμπάμπκιν, Σενίκοβ, Βέρνμπλουμ, Χόντα, Στ. Τσούμπερ (64' Μ. Γκονζάλες), Ελμ (73' Μιλάνοβ), Τόσιτς, Μούσα (89' Βιτίνιο).

ΠΛΖΕΝ: Κόζατσικ, Χούμπνικ, Ρέζνικ (84' Πόσπισιλ), Προχάτσκα, Ραϊτόραλ, Χόραβα (76' Ντούρις), Χόρβατ, Πετρζέλα, Κόβαρικ (70' Τετσλ), Κολάρ, Μπάκος.