Η 14Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ PRIMERA DIVISION 7 η Ατλέτικο, 5 η Ρεάλ, 4 η Μπάρτσα και ο Βέλα! (vds+pics)

Κονσέρτο για πολυβόλα αποδεικνύεται η 14η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Ατλέτικο Μαδρίτης έβαλε 7 γκολ στην Χετάφε στο «Βιθέντε Καλντερόν», η Ρεάλ 5 γκολ στην Αλμερία εκτός έδρας, η Μπαρτσελόνα 4 στην Γρανάδα στο «Καμπ Νόου» και ο Βέλα της Σοσιεδάδ 4 γκολ στη νίκη 4-3 των Βάσκων επί της Θέλτα στο «Ανοέτα»!

7-0 και... 17-0!

Ακόμα σκοράρει η Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε διέλυσε 7-0 την Χετάφε στο «Βιθέντε Καλντερόν», επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά το πόσο σπουδαία ομάδα είναι φέτος και ότι σαφώς και θα διεκδικήσει μέχρι... τέλους τον τίτλο, μαζί με την Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ.

Δύο γκολ ο Ραούλ Γκαρθία (25', 52'), δύο ο Βίγια (49', 78') και από ένα οι Λόπο (36' αυτ.), Ντιέγκο Κόστα (69') και Αντριάν (90'+2'), με τον Ντιέγκο Κόστα να σκοράρει ένα εντυπωσιακό τέρμα με γυριστό σουτ (σαν ανάποδο ψαλίδι) μέσα από τη μεγάλη περιοχή!

Ετσι, οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν τους 37 βαθμούς και παρέμειναν μόνοι στη δεύτερη θέση, έχοντας τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και τρεις περισσότερους από την τρίτη της βαθμολογίας, Ρεάλ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ατλέτικο είχε 17 τελικές προσπάθειες έναντι... καμιάς(!) της Χετάφε, η οποία από το 41' έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βαλέρα και ενώ το σκορ ήταν ήδη 2-0.

Atletico Madrid 7-0 Getafe All Goals από all-goals
Με... θύμα τον Ρονάλντο

Ολα άρχισαν ιδανικά για την Ρεάλ στην Αλμερία. Προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν τις δικές τους καλές στιγμές. Τα πράγματα έδειχναν να «σκουραίνουν» στο 51' όταν τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ο Πορτογάλος, όμως στη συνέχεια ήρθε το ξέσπασμα για τους Μαδριλένους.

Μπενζεμά στο 61', Μπέιλ στο 71', Ισκο στο 75' και Μοράτα στο 80' μετέτρεψαν μια διαφαινόμενη δύσκολη και αγχώδη νίκη σε μια σαρωτική επικράτηση της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι, που παρέμεινε στο -6 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Almería - Real Madrid 0-5 Goles από realmadridplay
Στο... χαλαρό η Μπαρτσελόνα

Τι και αν ο τραυματίας Λιονέλ Μέσι ήταν στην εξέδρα με ένα γκρι σκούφο στο κεφάλι του, έχοντας ήδη... επιδείξει το Χρυσό Παπούτσι που κατέκτησε πέρυσι, στον αγωνιστικό χώρο; Η Μπαρτσελόνα δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Γρανάδα (στον πάγκο ο Καρνέζης), την οποία συνέτριψε 4-0 στο «Καμπ Νόου».

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί «τεσσάρα» για τους Καταλανούς και πάλι χωρίς τον Αργεντινό σούπερ-σταρ, ο οποίος είχε τραυματιστεί στο 20ό λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης της περασμένης αγωνιστικής με την Μπέτις, πριν καν ανοίξει το σκορ στο επιβλητικό 4-1 της «Μπάρτσα».

Οσο για την αποψινή (23/11) αναμέτρηση; Η πρωτοπόρος του ισπανικού πρωταθλήματος χρειάστηκε αρχικά δύο εύστοχα πέναλτι, από τον Ινιέστα στο 20' (διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι ότι δεν υπήρξε παράβαση στον Φάμπρεγας) και από τον Φάμπρεγας στο 40', «καθαρίζοντας» το ματς. Ενδιάφμεσα, η Γρανάδα είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τη βολίδα του Πίτι στο δοκάρι του Πίντο στο 24'.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χαλαρά για την Μπαρτσελόνα, η οποία, όμως, αξιοποιώντας την αριθμητική υπεροχή που είχε από το 67' με την αποβολή του Ιτούρα (2η κίτρινη), πέτυχε άλλα δύο γκολ με τους Αλέξις στο 71' και Πέδρο στο 90'.

Τα γκολ της Μπαρτσελόνα

Ο Βέλα με καρέ «καθάρισε» τη Θέλτα

Βέλα – Θέλτα σημειώσατε άσο… Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μεξικανό άσο, Κάρλος Βέλα που πέτυχε καρέ τερμάτων, η Σοσιεδάδ πέτυχε νίκη-ανατροπή με 4-3 επί της Θέλτα στο «Ανοέτα».

Ο Μεξικανός άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση μόλις στο 6ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους όμως να απαντούν με δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών, στο 23' με τον Ραφίνια και το 28' με τον Λόπεζ για το υπέρ τους 2-1 του ημιχρόνου.

Στο 57' ο Ραφίνια έκανε το 3-1, δείχνοντας ότι "καθαρίζει" για τη Θέλτα, ωστόσο υπολόγισε χωρίς τον εντυπωσιακό Βέλα, που με γκολ στο 61', το 78' και το 81' έκανε το 4-3!

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής

Παρασκευή 22/11

Βαγιαδολίδ – Οσασούνα 0-1 (84' Όιερ)

Σάββατο 23/11

Μπαρτσελόνα-Γρανάδα 4-0 (20' πεν. Ινιέστα, 40' πεν. Φάμπρεγας, 71' Αλέξις, 90' Πέδρο)

Σοσιεδάδ-Θέλτα 4-3 (6', 61', 78', 81' Βέλα - 23', 57' Ραφίνια, 28' Λόπεζ)

Αλμερία-Ρεάλ Μαδρίτης 0-5 (3' Ρονάλντο, 61' Μπενζεμά, 71' Μπέιλ, 75' Ισκο, 80' Μοράτα)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 7-0 (25', 52' Ραούλ Γκαρθία, 36' αυτ. Λόπο, 49', 78' Βίγια, 69' Ντιέγκο Κόστα, 90'+2' Αντριάν)