Η 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ BUNDESLIGA Η «πεντάστερη» Μπάγερν μένει στο «+13» (vds)

Η Μπάγερν είχε ένα πολύ εύκολο απόγευμα και επικράτησε με 5-0 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, για την 19η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Μάλιστα η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, είχε πέντε διαφορετικούς σκόρερ σε αυτή την νίκη δείχνοντας για άλλη μια φορά τον πλουραλισμό που έχει στην επίθεση.

Οι «Βαυαροί» παραμένουν στην πρώτη θέση του γερμανικού πρωταθλήματος με 53 βαθμούς και στο «+13» από την δεύτερη Ντόρτμουντ.

Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς ο Γκέτσε, που σκόραρε για το 1-0 στο 12΄. Στο 44 ΄ ο Ριμπερί σκόραρε για το 2-0 και με αυτό το αποτέλεσμα οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο 67΄ο Ρόμπεν έκανε το 3-0, για να σκοράρει δυο λεπτά μετά ο Ντάντε για το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε από τον Μάντζουκιτς στο 89΄.

Bayern Munich 5-0 Eintracht Frankfurt από Goals-Arena

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για Νυρεμβέργη

Μπορεί το Σάββατο (1/2) να ήταν η μέρα των γηπεδούχων στη 19η αγωνιστική της Bundesliga, ωστόσο στο πρώτο από τα δύο Κυριακάτικα (2/2) παιχνίδια του πρωταθλήματος, έκανε πάρτι ο φιλοξενούμενος.

Ο λόγος για τη Νυρεμβέργη, η οποία αν και βρέθηκε να χάνει από την Χέρτα στο Βερολίνο στο 4ο λεπτό, με το γκολ του Ράμος, έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-1 χάρις στα γκολ των Φόιλνερ στο 20' και Ντρμιτς στο 68' και στο 90'+4' με πέναλτι.

Ετσι, έφτασε τους 17 βαθμούς και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ανεβαίνοντας στη 15η θέση. Οσο για τη Χέρτα, παρέμεινε στην 8η θέση με 28 πόντους.

Hertha Berlin 1-3 Nurnberg All Goals από all-goals

Η 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ BUNDESLIGA

Παρασκευή 31/1

Μπραουνσβάιχ - Ντόρτμουντ 1-2 (54' Κέσελ - 31', 65' Ομπαμεγιάνγκ)

Σάββατο 1/2

Λεβερκούζεν - Στουτγκάρδη 2-1 (26' Κίσλινγκ, 84' Ντερντιγιόκ - 12' Λάιτνερ)

Σάλκε - Βόλφσμπουργκ 2-1 (9' Σαντάνα, 81' Μπόατενγκ - 65' Αρνολντ)

Αουγκσμπουργκ - Βέρντερ Βρέμης 3-1 (11' Βέρνερ, 49' Αλτιντοπ, 55' Χαν - 3' αυτ. Κάλσεν-Μπράκερ)

Μάιντς - Φράιμπουργκ 2-0 (24' Παρκ Γιο-Χο, 86' Κόο)

Χόφενχαϊμ - Αμβούργο 3-0 (4' Φιρμίνο, 44' Σέλε, 60' Μπεκ)

Ανόβερο - Γκλάντμπαχ 3-1 (58' Ρούντνεφς, 82', 90' Ντιούφ - 84' Μλάπα)

Κυριακή 2/2

Χέρτα - Νυρεμβέργη 1-3 (4' Ράμος - 20' Φόιλνερ, 68', 90'+4' πεν. Ντρμιτς )

Μπάγερν - Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 5-0 (12΄ Γκέτσε, 44΄Ριμπερί, 67΄Ρόμπεν, 69΄Ντάντε, 89΄Μάντζουκιτς)