Η 22Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΙΜΕΡΑ ΝΤΙΒΙΣΙΟΝ Επιτέλους νίκη για την Μπέτις! (vds)

Η Μπέτις μετά από τέσσερις μήνες, πήρε την πρώτη της νίκη με 2-0 επί της Εσπανιόλ, για την 22η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν, αν και ακόμα παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Τα δυο γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Ρούμπεν Κάστρο στο 71΄ και στο 89΄.

Η Μπέτις είχε νικήσει σε αναμέτρηση του ισπανικού πρωταθλήματος τελευταία φορα στις 29 Σεπτεμβρίου με 1-0 την Βιγιαρεάλ, και από τότε μετρούσε μόνο ήττες και ισοπαλίες. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς η Μπέτις έφτασε τους 14 και συνεχίζει να είναι η ουραγός της βαθμολογίας.

«Ανάσα» για την Έλτσε

Η Έλτσε, όντως καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης πήρε την νίκη με 1-0 επί της Αλμερία εντός έδρας για την 22η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Η Έλτσε ήταν καλύτερη εξ αρχής, αλλά δεν είχε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έμεινε στο 0-0. Στο δεύτερο 45λεπτό η Αλμερία ανέβασε «στροφές» και σε αρκετά κρίσιμο σημείο, οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με τον Ερέρα στο 59΄.

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, χωρίς να κυνηγήσουν έντονα ένα δεύτερο γκολ αλλά έτσι πήραν τρεις βαθμούς που τους απομάκρυναν ακόμα περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού.

Elche 1-0 Almeria (Goal Cristian Herrera) από all-goals

Η 22Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ PRIMERA DIVISION

Παρασκευή 31/1
Γρανάδα - Θέλτα 1-2 (41' Ελ Αραμπί - 28' Καμπράλ, 88' Α. Φερνάντες)

Σάββατο 1/2
Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 2-3 (7' Αλέξις, 54' πεν. Μέσι - 44' Παρέχο, 48' Πιάτι, 59' Αλκάσερ)

Λεβάντε - Ράγιο Βαγιεκάνο 0-0

Χετάφε - Βαγιαδολίδ 0-0

Μάλαγα - Σεβίλλη 3-2 (31'πεν., 83' Ντουμπά, 77' Σάμουελ - 49' Κάρλος Μπάκα, 67' Φεντερίκο Φάτσιο)