ΣΤΗΝ 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Η Άρσεναλ και πάλι πρώτη (vds)

Η κορυφή ανήκει και πάλι στην Άρσεναλ, η οποία πήρε την νίκη με 2-0 επί της Κρίσταλ Πάλας εντός έδρας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τσάμπερλεϊν, ο οποίος στην πρώτη του εμφάνιση στην αρχική ενδεκάδα της Άρσεναλ μετά τον τραυματισμό του σκόραρε δυο γκολ για τους «κανονιέρηδες».

Η Άρσεναλ στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε εξ αρχής, αλλά το ημίχρονο ήταν στο 0-0. Ο Τσάμπερλεϊν στο 47΄ άνοιξε το σκορ και στο 73΄ «κλείδωσε» την νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Η Κρίσταλ Πάλας παραμένει στο +1 από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Άρσεναλ είναι πρώτη με 55 βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα του Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι.

Arsenal vs Crystal Palace 2:0 ► all goals 2... από freshgoalHD

«Γκέλαρε» η Λίβερπουλ με... δώρο του Τουρέ

Την ευκαιρία να κλείσει τη διαφορά από την κορυφή, μία ημέρα πριν από το ντέρμπι της Σίτι με την Τσέλσι, έχασε η Λίβερπουλ που έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την Γουέστ Μπρομ, παρότι προηγήθηκε μόλις στο 25'.

Η Λίβερπουλ έχασε τους δύο βαθμούς έπειτα από το παιδικό λάθος του Κόλο Τουρέ που μετατράπηκε σε γκολ από τους γηπεδούχους.

Στο 25' ο Σουάρεζ «ταλαιπώρησε» τους αμυντικούς των γηπεδούχων, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Ντάνιελ Στάριτς με προβολή έβαλε μπροστά τη Λίβερπουλ κάνοντας το 0-1.

Η Λίβερπουλ κρατούσε το σκορ και έδειχνε πως εύκολα ή δύσκολα θα έφευγε με το «τρίποντο». Ωστόσο ο Κόλο Τουρέ μάλλον είχε... διαφορετική άποψη ως προς την τελική έκβαση του αγώνα.

Ο Ιβοριανός έκανε τραγικό λάθος στο 67' όταν επί της ουσίας πάσαρε τη μπάλα στον επερχόμενο Ανιτσέμπε κι εκείνος δεν έχασε την ευκαιρία και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.