Planet Stars Spor Μουντιάλ 2014:Δεύτερη νίκη στην ιστορία της Αλγερίας Δείτε Βίντεο

Πρώτη φορα που ομάδα από την Αφρική σκοράρει τέσσερα γκολ σε ματς τελικής φάσης Μουντιάλ
«Τρομοκρατικό» χτύπημα θύμισε η επικράτηση, 4-2, της Αλγερίας απέναντι στη Νότια Κορέα στο Πόρτο Αλέγκρε. Η ομάδα του Χαλίλχοτζιτς «σάρωσε» τους Ασιάτες σε διάστημα δέκα λεπτών και πηγαίνει φουλ για την πρόκριση!

Τα γκολ των Σλιμανί (26’), Χαλίσε (28’) και Ντζαμπού (38’) καθάρισαν από πολύ νωρίς το «τρίποντο» για τους Αλγερινούς, που έκαναν ότι ήθελαν στην αντίπαλη άμυνα στο πρώτο 45 λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κορεάτες μπήκαν ψυχωμένα, μείωσαν με τον Σον στο 50, όμως Φεγκουλί και Μπραχίμι χόρεψαν και πάλι την άμυνα με τον δεύτερο να κάνει το 4-1 στο 62’. Οι Ασιάτες δεν εγκατέλειψαν και ο Κου στο 72’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Έτσι, οι παίκτες του Χαλίλχοτζιτς έφτασαν τους 4 βαθμούς και χρειάζονται άλλον έναν απέναντι στη Ρωσία για να σιγουρέψουν την πρόκρισή τους μέσω του 8ου ομίλου του Μουντιάλ.