Με ανατροπή η Μπεσίκτας, 3-3 με την Μπενφίκα

Η Μπεσίκτας βρέθηκε να χάνει 3-0 στο ημίχρονο από την Μπενφίκα, όμως στο τέλος ισοφάρισε και κατάφερε να αποσπάσει το ισόπαλο 3-3 μένοντας… ζωντανή για την πρόκρισή της στους «16» του Champions League.

Στο 10’ οι Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ με τον Γουέδες, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Φάμπρι και πλάσαρε σωστά. Στο 25’ ο Σεμέδο με σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα, ενώ στο 31’ ο Μήτρογλου με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι,
ο Σάλβιο με νέα κεφαλιά σημάδεψε εκ νέου το δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Φέισα με σουτ από κοντά πέτυχε το 3-0.

Η Μπεσίκτας μείωσε στο 58’ με τον Τοσούν, στο 83ο λεπτό ο Κουαρέσμα ευστόχησε από την άσπρη βούλα και το 3-3 πέτυχε στο 89’ ο Αμπουμπακάρ!
..
Μπεσίκτας: Φάμπρι, Γκιοκχάν Γκιονιούλ (46' Τζενκ Τοσούν), Μαρσέλο, Τόσιτς (60' Νουκάν), Μπεκ, Τολγκά Αρσλάν (46' Γκιοκχάν Ινλέρ), Χάτσινσον, Ογκουζχάν Εζιακούπ, Κουαρέσμα, Αντριάνο, Αμπουμπακάρ.

Μπενφίκα:
Έντερσον Μοράες, Νέλσον Σεμέντο, Λουιζάο, Λίντελεφ, Ελιζέου, Πίτσι, Φέισα, Σάλβιο, Σέρβι (64' Ράφα Σίλβα), Γκονσάλο Γκέντες (75' Σάμαρης), Μήτρογλου (86' Ραούλ Χιμένες).

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Μπεσίκτας-Μπενφίκα 3-3 (58’ Τοσούν, 83’ Κουαρέσμα πέν., 89’ Αμπουμπακάρ / 10’ Γουέδες, 25’ Σεμέδο, 31’ Φέισα)
21:45 Νάπολι-Ντιναμό Κιέβου (21:45)