Η Μπενφίκα των Σάμαρη, Μήτρογλου κατέκτησε το νταμπλ στην Πορτογαλία μετά τη νίκη με 2-1 στον τελικό του Κυπέλλου

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος, οι Αετοί της Λισαβόνας ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν φτάνοντας στην κατάκτηση του νταμπλ. Η ομάδα του Πέδρο Μάρτινς επικράτησε 2-1 στον τελικό του Κυπέλλου της Βιτόρια Γκιμαράες σε έναν αγώνα στον οποίο ο Αντρέας Σάμαρης μπήκε στο ματς στη θέση του Φέισα στο 24' και ο Κώστας
Μήτρογλου παρέμεινε για 90 λεπτά στο πάγκο. Το πρώτο μέρος πέρασε χωρίς τέρματα, όμως στην επανάληψη η Μπενφίκα μπήκε φουριόζα και πέτυχε δύο γκολ. Στο 48' ο Μεξικάνος επιθετικός, Ραούλ Χιμένες, άνοιξε το σκορ και στο 53' ο Εντουάρδο Σάλβιο, διπλασίασε τα τέρματα των Αετών (2-0). Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Γκιμαράες ήταν να μειώσει στο 78' με τον Ζουνγκού για το τελικό 2-1. Η Μπενφίκα έχει πλέον 26 Κύπελλα, ενώ νωρίτερα στη σεζόν είχε φτάσει τα 36 πρωταθλήματα.