Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-0 (Δεύτερο ημίχρονο)

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτήν την ώρα (Cosmote Sport 1) το αθηναϊκό clasico ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ.

Oι δύο ομάδες αναμετρώνται στη Λεωφόρο, στο ματς που κλέβει την παράσταση από το σημερινό πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Το «τριφύλλι» αναζητά μια μεγάλη νίκη, αλλά και ο «Δικέφαλος» θέλει να δώσει συνέχεια στις τελευταίες καλές εμφανίσεις, παίρνοντας και… φόρα ενόψει του εξ αναβολής ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ που ακολουθεί.

Διαιτητής του αθηναϊκού clasico είναι ο 33χρονος διαιτητής Αντόνιο Νόμπρε.

Ο Πορτογάλος ρέφερι έχει για βοηθούς τους Βασίλη Νικολακάκη και Κωνσταντίνο Νικολαίδη, ενώ στο VAR είναι ο συμπατριώτης του Γκουστάβο Κορέια.

Kάτω από τα δοκάρια του Παναθηναϊκού είναι ο Διούδης, ενώ στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά βρίσκονται οι Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Βέλεθ και Σάντσες.

Στο κέντρο αγωνίζονται οι Πέρεθ - Αλεξανδρόπουλος, με τον Γκατσίνοβιτς να παίζει λίγο πιο μπροστά τους.

Στο αριστερό άκρο της επίθεσης βρίσκεται ο Παλάσιος, ο Αϊτόρ στο δεξί, ενώ στην κορυφή αγωνίζεται ο Ιωαννίδης.

Στον αντίποδα ο Γιαννίκης παρέταξε την ΑΕΚ με τον Τσιντώτα κάτω από τα γκολπόστ και τους Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλα και Χατζισαφί να συνθέτουν την τετράδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά.

Στα χαφ βρίσκονται οι Σάκχοφ και Σιμόες, ενώ οι Γκαρσία, Άμραμπατ και Τσούμπερ κινούνται πίσω από τον Ανσαριφάρντ.

Ο Πορτογάλος ρέφερι του ντέρμπι με την αρωγή του VAR καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων για το μαρκάρισμα του Ρότα στον Αλεξανδρόπουλο στο 13ο λεπτό εντός της περιοχής του «δικεφάλου».

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αϊτόρ, ο οποίος νίκησε τον Τσιντώτα και άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους».

Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα το «τριφύλλι» διπλασίασε τα τέρματά του. Ο Σάντσες έκλεψε υποδειγματικά την μπάλα και τροφοδότησε τον Παλάσιος, ο οποίος, αφού άδειασε με υπέροχο τσίμπημα τον Τζαβέλλα και έκανε κούρσα 40 μέτρων, με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.

Εν συνεχεία η «Ένωση» είχε δύο δοκάρια, σε προσπάθειες του Ανσαριφάρντ στο 25' και του Τσούμπερ ένα λεπτό αργότερα, με τον... δαιμονισμένο Παναθηναϊκό να χτυπάει και πάλι στο 29', κάνοντας το 3-0 με τον Ιωαννίδη, σε ένα ονειρικό ημίωρο για τους γηπεδούχους, που στον αντίποδα ήταν ο απόλυτος εφιάλτης για το συγκρότημα του Γιαννίκη.

Στο 39ο λεπτό ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος, Αϊτόρ είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-0

Γκολ: 16' πεν. Αϊτόρ (Παναθηναϊκός), 18' Παλάσιος (Παναθηναϊκός), 29' Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός)

Κίτρινες: Ρότα (ΑΕΚ), Πέρεθ (Παναθηναϊκός)