Η Μπαρτσελόνα συνέτριψε την Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη με 4-0

H απίστευτη ομάδα του Χάνσι Φλικ μετέτρεψε σε… φιλικό το “El Clasico” του “Santiago Bernabeu”, διαλύοντας με το εμφατικό 4-0 τη μεγάλη της αντίπαλο. Η Μπαρτσελόνα έκανε… ότι ήθελε μέσα στην πρωτεύουσα και έχρισε τον εαυτό της φαβορί για την κατάκτηση της La Liga, μετά από 11 αγωνιστικές. Πλέον βρίσκεται στο +6 από την 2η Ρεάλ Μαδρίτης και το +10 από την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Από τα πρώτα λεπτά ο αγώνας είχε καλό ρυθμό, με την Μπαρτσελόνα να ελέγχει την κατοχή. Οι παίκτες του Φλικ ήταν πιο απειλητικοί, όμως καμία από τις ευκαιρίες τους δεν μπορεί να χαρακτηριστεί τεράστια. Αντιθέτως, ο Βινίσιους βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή στο 23′ για τους γηπεδούχους, όμως το τελείωμά του ήταν πολύ κακό. Παράλληλα, ο Εμπαπέ έβγαινε σχεδόν κάθε 3-4 λεπτά οφσάιντ, σε προσπάθεια αντεπίθεσης. Στο 29′ οι “μπλαουγκράνα” έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Λούνιν να λέει διπλό «όχι» σε Ραφίνια και Πέδρι. Δευτερόλεπτα μετά ο Εμπαπέ σκόραρε, όμως ο VAR ακύρωσε τη φάση λόγω οφσάιντ του Γάλλου.