Euro 2012 Στον ημιτελικό του Euro η Ιταλία!

Η «σκουάντρα ατζούρα» έπαιξε σαν την… γάτα με το ποντίκι την Αγγλία σε 120 λεπτά αγώνα, δεν κατάφερε να σκοράρει (0-0), αλλά ανταμείφθηκε έστω και στη διαδικασία των πέναλτι. ..
Με τον Μπουφόν να αποκρούει μία εκτέλεση και τον Ντιαμάντι να εκμεταλλεύεται την αστοχία των Γιανγκ και Κόουλ, η ομάδα του Πραντέλι επικράτησε 4-2 και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Euro, όπου θα συναντήσει τη Γερμανία!
Η… επιθετική μέρα από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή φαίνεται. Μόλις τρία λεπτά κύλησαν στην αναμέτρηση, με την πρώτη μεγάλη φάση να ανήκει στην Ιταλία, καθώς ο Ντε Ρόσι με έναν «κεραυνό» βρήκε το δοκάρι του Χαρτ. Η «απάντηση» για την Αγγλία ήταν ένα σουτ του Τζόνσον, δύο λεπτά αργότερα, το οποίο ανάγκασε τον Μπουφόν να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Το αποτέλεσμα ήταν οι ευκαιρίες αυτές να αναγκάσουν τις δύο ομάδες να… αναθεωρήσουν τις επιθετικές τους βλέψεις, προσέχοντας περισσότερο τα μετόπισθεν.