EuroBasket 2013 -Στην παράταση η Μεγάλη Βρετανία το Ισραήλ! (vds) ΙΣΡΑΗΛ΄- ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ 71-75

Μετά από ένα ματς με εναλλαγές συναισθημάτων και το οποίο κρίθηκε στην παράταση, η Μεγάλη Βρετανία επικράτησε του Ισραήλ με 75-71 (A' όμιλος). Κορυφαίοι για τους Βρετανούς ο πρώην παίκτης Καβάλας Κίερον Ατσάρα με 18π. και ο Τζόνσον με 22.

Από το Ισραήλ που «αυτοκτόνησε» στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Νίσιμ είχε 17π.

Στο πρώτο μέρος οι Άγγλοι είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα, όμως στο δεύτερο το πάνω χέρι πήραν οι Ισραηλινοί οι οποίοι μάλιστα περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκαν με 9π. (66-57). Ωστόσο μέχρι το τέλος του κανονικού αγώνα δεν σημείωσαν ούτε πόντο, και δέχθηκαν 9 με τον Λόρενς να πετυχαίνει δύο κρίσιμες βολές για τους Άγγλους 12'' πριν το φινάλε.

Το 66-66 ήταν και το τελικό σκορ του 40λεπτου με τις ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Βρετανοί είχαν την ψυχολογία με το μέρους τους και ηγέτη τον Τζόνσον που πέτυχε 5 πόντους, έφτασαν στο σπουδαίο 75-71 πανηγυρίζοντας μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 30-34, 52-47, 66-66 (κ.α.), 71-75.
ΙΣΡΑΗΛ (Σιβέκ): Λίμοναντ, Νίσιμ 17 (3), Χανότσι, Τάιους 2, Ελιάχου 11, Κάσπι 13 (2), Πνίνι 1, Οχαγιόν 9, Χαλπερίν 12 (1), Κοζικάρο, Γκριν 4, Καντίρ 2.
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Πράντι): Ατσάρα 18 (1), Λόρενς 7 (1), Ρόμπινσον 2, Βαν Όστουρν, Σάλιβαν 8, Μουράι, Χέσον 14, Κλαρκ 3, Αντεγκμπόγιε 1, Μπόατενγκ, Τζόνσον 22 (3).