Απίστευτο παιχνίδι και ανατροπή της Φιορεντίνα! Οι «βιόλα» βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ από την Γιουβέντους, αλλά μέσα σε διάστημα 14 λεπτών(!), το γύρισαν και νίκησαν 4-2!

Τι ματσάρα ήταν αυτή μέσα στο μεσημέρι! Η Φιορεντίνα έκανε σχεδόν το αδύνατο, αφού αν και έχανε με δύο γκολ από την Γιουβέντους, πέτυχε συνολικά τέσσερα στο δεύτερο μέρος (με χατ-τρικ του Ρόσι) και πανηγύρισε απίστευτη νίκη, με το τελικό 4-2!

Οι «μπιανκονέρι» έδειξαν να «καθαρίζουν» την... μπουγάδα στο πρώτο μέρος, όταν ο Τέβεζ με εκτέλεση πέναλτι στο 37’ και ο Πογκμπά τρία λεπτά αργότερα (μετά από λάθος του Κουαρδάδο) έδωσαν... αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα τους.

Κι εκεί που οι «βιόλα» έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, έφεραν τα πάνω-κάτω στην Φλωρεντία, με τους φίλους τους να «τρελαίνονται», σε διάστημα 14 λεπτών! Ο Ρόσι στο 66’ μείωσε στο σκορ από την άσπρη βούλα και έδωσε νέο ενδιαφέρον, ενώ στο 76’ ισοφάρισε με εκπληκτικό σουτ! Πριν καλά-καλά οι παίκτες του Κόντε καταλάβουν τι έγινε, ο Χοακίν έφερε... τούμπα το ματς, δύο λεπτά αργότερα, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» για την Φιορεντίνα πέτυχε ξανά ο Ρόσι, γράφοντας στο 80’ το τελικό 4-2, ολοκληρώνοντας έναν επικό θρίαμβο, που άφησε στο -5 από την κορυφή (και την Ρόμα) την Γιούβε!

Fiorentina 4-2 Juventus (All Goals) 20... από ourmatch

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, ο Τζιλαρντίνο το πήρε ξανά πάνω του και με δύο δικά του τέρματα οδήγησε την Τζένοα στη νίκη με σκορ 2-1 κόντρα στην Κίεβο. Η Μπολόνια με τον Παναγιώτη Κονέ βασικό και τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να μπαίνει ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος, δεν τα κατάφερε κόντρα στην νεοφώτιστη Σασουόλο, όπου ηττήθηκε 2-1. Μεγάλο διπλό για την Σαμπντόρια στο 90+6’ με εκτέλεση πέναλτι απέναντι στην Λιβόρνο, ενώ σπουδαίο ματς για την Βερόνα (εκτός ήταν ο Βαγγέλης Μόρας) που επικράτησε στο φινάλε 3-2 της Πάρμα.