Η 13Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΜΠΟΥΝΤΕΣΛΙΓΚΑ- Ο Γκέτσε την 1η πιστολιά, οι άλλοι την «τελείωσαν» (vds)

Τι και αν τον αποδοκίμασαν... Τι και αν σήκωσαν υβριστικότατο πανό εις βάρος του, ο Μάριο Γκέτσε όχι μόνο δεν επηρεάστηκε απ' όλα αυτά, αλλά ήταν ο παίκτης που στο 66' πέτυχε το «κρίσιμο» γκολ της Μπάγερν στο 3-0 επί της Ντόρτμουντ.

Ο άνθρωπος που το καλοκαίρι έκανε το δρομολόγιο Ντόρτμουντ-Μόναχο έναντι 36 εκατ. ευρώ και θεωρείται, πλέον, προδότης στο «Σίγκναλ Ιντουνα Παρκ» ήταν ο παίκτης που έκρινε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στη Ντόρτμουντ και την Μπάγερν δίνοντας το δικαίωμα στους Βαυαρούς να ξεφύγουν επτά βαθμούς από τους Βεστφαλούς.
Ο Μάριο Γκέτσε, τον οποίο πήρε ο ίδιος ο Πεπ Γουαρδιόλα για να τον πείσει να μετακομίσει στο Μόναχο, μπήκε στο 55' στη θέση του Μάντζουκιτς και στο 66' «εκτέλεσε» την ομάδα που τον γαλούχησε ποδοσφαιρικά και τον έκανε γνωστό σ' όλη την Ευρώπη.
Ο Μίλερ του «σέρβιρε» την μπάλα και αυτός με ωραίο «τελείωμα» έκανε το 1-0 υπέρ της Μπάγερν φροντίζοντας στη συνέχεια να ανοίξει τα χέρια δείχνοντας προς όλους ότι δεν πρόκειται να το πανηγυρίσει.

Πολλές φάσεις στο ματς

Το ντέρμπι στη Βεστφαλία είχε ένταση, πάθος και πολλές φάσεις με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο που ήταν βασικός σ' όλο το ματς να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς ήταν για τη Ντόρτμουντ με τον Λεβαντόφσκι (3'), ενώ στο 21' τη σκυτάλη πήρε ο Μπλαστσικόφσκι. Η Μπορούσια συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 29' ήταν η σειρά του Ρόιζ να απειλήσει.

Μετά το 30' η Μπάγερν ισορρόπησε και απείλησε στο 35' για πρώτη φορά με το γυριστό του Μάντζουκιτς με τον Κροάτη να χάνει στο 37' ακόμα μία καλή ευκαιρία για το 1-0.

Στο β' μέρος και πριν το 1-0, ο Λεβαντόφσκι πλησίασε στο 1-0 στο 51', όμως και πάλι δεν τα κατάφερε με την Μπορούσια μετά το τέρμα του Γκέτσε σε δυο περιπτώσεις να αγγίζει την ισοφάριση. Στο 71' ο Μχιταριάν καθυστέρησε, ενώ στο 73' ο Νόιερ «τέντωσε» στο σουτ του Ρόιζ για να διατηρήσει το 1-0. Και αφού δεν έγινε σ' αυτή τη φάση το 1-1, ήρθε στο 85' ο Αριεν Ρόμπεν με ωραίο πλασέ να διαμορφώσει το τελικό 2-0 υπέρ της Μπάγερν και να «αποτελειώσει» τη Ντόρτμουντ, η οποία πριν καν συνέλθει είδε στο 88' τον Τόμας Μίλερ να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

«Αυτοκτόνησε» η Σάλκε

Η Σάλκε έκανε τα εύκολα δύσκολα, η Άιντραχτ ήταν σε πολύ καλή μέρα και οι «βασιλικοί μπλε» πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με 3-3 στην Φρανκφούρτη για την 13η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σάλκε έκανε μέσα σε τέσσερα λεπτά το 2-0 από το αυτογκόλ του Φλουμ στο 14΄ και το γκολ του Μάτιπ στο 18΄. Στο δεύτερο ημίχρονο ο μεσοεπιθετικός της Άιντραχτ, που είχε πετύχει το αυτογκολ, σκόραρε για το 2-1 στο 56 ΄ και ο Ζοσέλου στο 61΄ και στο 68΄σκόραρε για το 3-2. Η Άιντραχτ ήταν κοντά στο να κάνει την πρώτη της νίκη μετά από εφτά αγώνες αλλά με το γκολ του Χέβεντες στο 86΄ η Σάλκε πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Νίκησε και περιμένει η Λεβερκούζεν

Το γκολ του Κίσλινγκ στο 29΄ έδωσε την νίκη στην Λεβερκούζεν με 1-0 εκτός έδρας απέναντι στην Χέρτα για την 13η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα αλλά ο παίκτης των «ασπιρίνων» στην φάση, όπου παίρνει την μπάλα από τον Χέγκελερ είναι οριακά οφσάιντ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Λεβερκούζεν φτάνει τους 31 βαθμούς και είναι στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας το αποτέλεσμα του μεγάλου ντέρμπι μεταξύ της Ντόρτμουντ και της Μπάγερν .

Η Χέρτα στο πρώτο ημίχρονο πατούσε αρκετά καλά στο γήπεδο, είχε την κατοχή μπάλας και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Η Λεβερκούζεν όμως στο 29΄ ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβερκούζεν έγινε πιο απειλητική και έψαξε και ένα δεύτερο γκολ, για να κλειδώσει την νίκη, όμως η Χέρτα δεν τα παράτησε και με το εύθραυστο 1-0 ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά κυνήγησε την ισοφάριση. Για τους φιλοξενούμενους στον πάγκο ήταν ο Κώστας Σταφυλίδης.

Στα υπόλοιπα ματς, η ουραγός της βαθμολογίας Νυρεμβέργη πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας από την Βόλφσμπουργκ εντός έδρας με το μεταξύ τους 1-1. Το σκορ άνοιξε ο Άρνολντ στο 39΄ για τους φιλοξενούμενους και ο Γκίντζεκ στο 72' ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Για την Άουγκσμπουργκ ο Άλτιντοπ σκόραρε δυο φορές στο 17' και στο 23΄ στον εντός έδρας αγώνα με την Χόφενχαϊμ, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν την δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη τους. Στο ντέρμπι των τελευταίων η Φράιμπουργκ επικράτησε με 1-0 επί της Μπράουνσβαϊγκ εκτός έδρας με το γκολ του Φερνάντες στο 52΄και είναι τρίτη από το τέλος με 11 βαθμούς .

Το πρόγραμμα της 13η αγωνιστικής
Παρασκευή 22/11
Στουτγάρδη-Γκλάντμπαχ 0-2 (37' Ράφαελ, 73' Όσκαρ Βεντ)
Σάββατο 23/11
Νυρεμβέργη-Βόλφσμπουργκ 1-1 (72΄Γκίντσεκ - Άρνολντ)
Άουγσμπουργκ-Χόφενχαϊμ 2-0 (17' + 23' Άλτιντοπ)
Μπράουνσβαϊγκ-Φράιμπουργκ 0-1 (52΄Φερνάντες)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Σάλκε 3-3 (56΄Φλουμ, 61΄+68΄Ζολέσου - 14΄Φλουμ (αυτ.), 18 Μάτιπ, 86΄Χέβεντες)