ΙΣΠΑΝΙΑ ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ: Δακρυγόνο και 25λεπτη διακοπή στο «Μαδριγάλ» (vds+pics)

Διπλό κακό για τη Βιγιαρεάλ, έχασε στην έδρα της από τη Θέλτα 2-0, αλλά κυρίως από την ανοησία οπαδού της να πετάξει με πιστόλι δακρυγόνο στον αγωνιστικό χώρο στο 87', με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί για 25 λεπτά, το «κίτρινο υποβρύχιο» να κινδυνεύει με βαριά τιμωρία.

Η Θέλτα είχε πάρει το προβάδισμα με ανάποδη κεφαλιά του Ορεγιάνα στο 83', για να ακολουθήσει τέσσερα λεπτά μετά πανικός. Δακρυγόνο έπεσε στην περιοχή της Θέλτα, παίκτες και θεατές άφησαν άρον άρον το γήπεδο, καθώς δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν, με αποτέλεσμα ο αγώνας να διακοπεί για 25 περίπου λεπτά.
Αν και αρχικά υπήρχε η αίσθηση ότι η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε οριστική διακοπή, τελικά οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση. Τελικά, όταν άρχισε ξανά ο αγώνας, ελάχιστοι ήταν οι θεατές, που είχαν μείνει στο γήπεδο.
Μάλιστα, στα δύο λεπτά που απέμεναν, σημειώθηκε και γκολ, με τον Νολίτο να γράφει το τελικό σκορ στο 90' και να χαρίζει στη Θέλτα την 5η εκτός έδρας νίκης της, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα τόσο από τους παίκτες της, όσο και από τους λιγοστούς οπαδούς της που είχαν παραμείνει στις θέσεις τους στις εξέδρες.

Τρία η Ατλέτικο, έξι η Μπαρτελόνα

Τρία εσύ; Εξι εγώ! Ο λόγος για την Ατλέτικο Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα, οι οποίες συνέχισαν με νίκες στην 24η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν 3-0 της Βαγιαδολίδ, για να ακολουθήσει το εντυπωσιακό 6-0 των Καταλανών απέναντι στη Ράγιο Βαγεκάνο.

Ετσι, οι δυο τους ισοβαθμούν στην κορυφή, με την «Μπάρτσα» να υπερτερεί, εν αναμονή της Ρεάλ η οποία φιλοξενείται από την Χετάφε την Κυριακή (16/2).

Ο Μέσι συνεχίζει...

Δύο γκολ την περασμένη αγωνιστική απέναντι στη Σεβίλλη, άλλα δύο απέναντι στην Ράγιο Βαγεκάνο για τον Μέσι, που οδήγησε την Μπαρτσελόνα στο 6-0 επί της προτελευταίας ομάδας της βαθμολογίας, φτάνοντας τα 228 γκολ στην καριέρα του στο ισπανικό πρωτάθλημα. Ετσι, «έπιασε» τον Ραούλ στην τρίτη θέση της λίστας των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών, με τον Ούγκο Σάντσες να έχει 234 και τον Τέλμο Θάρα 251.

Ο Αντριάνο μόλις στο 2' άνοιξε το σκορ, για να ακολουθήσει ο Μέσι στο 36'. Στο δεύτερο ημίχρονο, Αλέξις στο 53' και Πέδρο στο 56' ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0, για να ακολουθήσει το νέο γκολ του Μέσι και το εντυπωσιακό του Νεϊμάρ στο 89', σαν «κερασάκι στην τούρτα».

Barcelona 6-0 Rayo Vallecano (All Goals) 15... από ourmatch

«Καθάρισε» σε 5 λεπτά η Ατλέτικο

Οι «ροχιμπλάνκος» κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς μόλις στο 5'. Ναι, καλά διαβάσατε… Τα πέντε πρώτα λεπτά στο ματς του «Βιθέντε Καλντερόν» με τη Βαγιαδολίδ (3-0) ήταν αρκετά για την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε να «καθαρίσει» το τρίποντο.

Η Ατλέτικο προηγήθηκε στο 3' με τον Ραούλ Γκαρσία για να έρθει δυο λεπτά αργότερα ο συνήθης ύποπτος, Ντιέγκο Κόστα να γράψει το 2-0 που δεν ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Και αυτό γιατί στο 74' ο Ντιέγκο Γοδίν διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Στην επτάδα η Λεβάντε

Στην επτάδα της Πριμέρα Ντιβισιόν αναρριχήθηκε η Λεβάντε, η οποία χωρίς τους Βύντρα, Καράμπελα στην αποστολή, επικράτησε εντός έδρας με 1-0 της Αλμερία.

Η ομάδα του Χοακίν Καπαρός ήταν καλύτερη. Είδε στο 42' να ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ γκολ του Μπαράλ, αλλά ο ίδιος παίκτης 20 λεπτά αργότερα σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 14/2

Έλτσε - Οσασούνα 0-0

Σάββατο 15/2

Ατλέτικο Μαδρίτης - Βαγιαδολίδ 3-0 (3' Ραούλ Γκαρσία, 5' Ντιέγκο Κόστα, 74' Γοδίν)

Λεβάντε - Αλμερία 1-0 (62' Μπαράλ)

Μπαρτσελόνα - Βαγιεκάνο 6-0 (2' Αντριάνο, 36', 68' Μέσι, 53' Αλέξις, 56' Πέδρο, 89' Νεϊμάρ)

Βιγιαρεάλ - Θέλτα 0-2 (83' Ορεγιάνα, 90' Νολίτο)