Formula 1: Τρία στα τρία για τον Νίκο Ρόζμπεργκ στην Κίνα Επόμενο ραντεβού Σότσι της Ρωσίας. ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..

Ο Νίκο Ρόσμπεργκ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του φέτος, και έκτη συνεχόμενη από πέρυσι, κερδίζοντας με άνεση το Grand Prix της Κίνας. Ο Γερμανός πιλότος της Mercedes μπήκε έτσι σε ένα πολύ κλειστό κλαμπ οδηγών που έχουν πετύχει έξι συνεχόμενες νίκες, το οποίο περιλαμβάνει τους Αλμπέρτο Ασκάρι, Μίκαελ Σουμάχερ και Σεμπάστιαν Φέτελ.

Ο Φέτελ με τη Ferrari τερμάτισε στην δεύτερη θέση, έχοντας αναρριχηθεί από την όγδοη, στην οποία έπεσε μετά την επαφή που είχε με τον τιμ μέιτ του, Κίμι Ράικονεν, στην εκκίνηση. Η τελευταία θέση του βάθρου πήγε στην Red Bull του Ντανιίλ Κβίατ, που πραγματοποίησε έναν πολύ σταθερό αγώνα.
Formula One Grand Prix of China
Εφτά δεύτερα πίσω από τον Κβίατ, ήταν η δεύτερη Red Bull του Ντάνιελ Ρικιάρντο, ο οποίος αφού έπεσε στη 17η θέση μετά το κλατάρισμα του ελαστικού του στον 3ο γύρο, κατάφερε να τερματίσει τέταρτος.

Πέμπτος ήταν ο Κίμι Ράικονεν με την δεύτερη Ferrari, ενώ έκτος ήταν ο Φελίπε Μάσα με Williams. Αφού ξεκίνησε τον αγώνα τελευταίος και έκανε πέντε πιτ στοπ, ο Λιούς Χάμιλτον τερμάτισε τελικά έβδομος, ελάχιστα μπροστά από τις Toro Rosso των Μαξ Φερστάπεν και Κάρλος Σάινθ. Την δεκάδα έκλεισε η δεύτερη Williams του Βάλτερι Μπότας, με όλα τα μονοθέσια να τερματίζουν τον αγώνα.
Στο πρωτάθλημα των οδηγών ο Ρόσμπεργκ προηγείται με 36 βαθμούς από τον Χάμιλτον και 39 από τον Ρικιάρντο.