Europa League: μεγάλη νίκη για ΠΑΟΚ, "τζάμπα ήττα" για τον Παναθηναϊκό

Μεγάλο διπλό του ΠΑΟΚ στην Τσεχία με 2-1 επί της Λίμπερετς και "άδικη ήττα" 2-0 στο φινάλε για τον Παναθηναϊκό, που ήταν καλύτερος από την Θέλτα, αλλά δεν σκόραρε ενώ έχει και δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία, ήταν ο "Ελληνικός" απολογισμός στους πρώτους αγώνες για το Europa League της 2ης αγωνιστικής.

Στα πρώτα 45 λεπτά στο Βίγκο ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός τακτικά και ουσιαστικά δεν
απειλήθηκε καθόλου από την Θέλτα (που είχε αλλαγές στο αρχικό της σχήμα), παρότι απουσίαζαν οι δύο βασικοί του μπακ και ο Λουντ επιστρατεύτηκε για το αριστερό άκρο.
17136829
(Πολλή δουλειά από τον Ζέκα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Lavandeira jr)
Με βάση την άμυνα τους οι «πράσινοι» ήταν καλοί και επιθετικά και επισκέφθηκαν αρκετές φορές την εστία του Αλβάρεζ, σπαταλώντας όμως τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και κορυφαία φάση στο 38 με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να σταματά σε τετ α τετ τον Ιμπάρμπο και ούτε ο Κουλιμπαλί, που ακολούθησε να κατάφερε να ανοίξει το σκορ (γκολ που πέτυχε στο κόρνερ που εκτελέστηκε ο Ιμπάρμπο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ).
17136852
(Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Ιμπάρμπο στο 38 - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Lavandeira jr)
Ίδια εικόνα και στο β μέρος από τον Παναθηναϊκό που διαμαρτύρεται και για δύο αποφάσεις του Ιταλού διαιτητή, που ακύρωσε γκολ του Μπεργκ (ως επιθετικό φάουλ), ενώ δεν έδωσε πέναλτυ σε σπρώξιμο πάνω στον Ιμπάρμπο στο 69.
Ο Παναθηναϊκός δεν σκόραρε και η Θέλτα στην πρώτη (!) τελική εντός εστίας στο 84 τα κατάφερε με τον Γκουιντέτι από κοντά για το 1-0.
17136920
(Απογοητευμένος ο Στραματσιόνι από την εξέλιξη του αγώνα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Lavandeira jr)
Ο Ιταλός τεχνικός του Παναθηναϊκού έριξε και τον Εμποκού στο ματς, αλλά δεν πρόλαβε να πάρει κάτι, καθώς σε εκτέλεση φάουλ του Βας στο 88 δέχτηκε και δεύτερο γκολ.
Η 11άδα του Παναθηναϊκού (3-5-2): Στιλ / Κουτρουμπής (87 Εμποκού), Σάμπα, Μολέντο / Κουλιμπαλί, Ζέκα, Λεντέσμα, Βιγιαφάνες, Λουντ / Ιμπάρμπο, Μπεργκ.
2602390
(Ο Βάς πανηγυρίζει το δεύτερο γκολ της Θέλτα - Πηγή: EUROKINISSI)
Στο άλλο ματς του ομίλου Άγιαξ-Σταντάρ Λιέγης 1-0 με γκολ του Ντόλμπεργκ στο 38.
17136837
(Οι παίκτες του Άγιαξ πανηγυρίζουν το 1-0 / Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / OLAF KRAAK)
Η βαθμολογία μετά από δύο παιχνίδια: 1. Άγιαξ 6, 2. Θέλτα 4, 3. Σταντάρ Λ. 1, 4. Παναθηναϊκός 0
Η επόμενη αγωνιστική (20/10 – 20.00):Σταντάρ Λιέγης-Παναθηναϊκός και Θέλτα-Άγιαξ

"Διπλό" πρόκρισης ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά καθώς δέχτηκε γκολ πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό παιχνιδιού από κόντρα επίθεση της Λίμπερετς με τον Κομλιντσένκο.
17135951
(Θετικές επεμβάσεις του Γλύκου - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / RADEK PETRASEK)
Μέχρι να βρει τα πατήματά του ο Δικέφαλος, οι γηπεδούχοι πίεσαν και για δεύτερο γκολ, όμως σε μια γρήγορη αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με τον Ροντρίγκεζ (από βολέ του Γλύκου μετά από κόρνερ) κέρδισαν καθαρό πέναλτυ (χέρι ο Σικόρα) και ο Αθανασιάδης στο 10 ισοφάρισε σε 1-1.
17135949
(Σκόρερ του ΠΑΟΚ ο Αθανασιάδης - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / RADEK PETRASEK)
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ισορροπία και τελικές προσπάθειες και από τους δύο, όμως στο ξεκίνημα του β μέρους ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε και έδωσε χώρο στους γηπεδούχους. Θα μπορούσε πάντως να βάλει ένα δεύτερο γκολ με τον Μυστακίδη στο 71, που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.
17136881
(Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / RADEK PETRASEK)
Η Λίμπερετς είχε αμέσως μετά σουτ στο δοκάρι με τον σκόρερ της, ενώ ο Ίβιτς προσπάθησε με την είσοδο και του Τιάμ να δώσει ώθηση στην επίθεση, και στο 82 δικαιώθηκε με γκολάρα του Κλάους Αθανασιάδη με καρφωτή κεφαλιά από την δεξιά γωνία της μικρής περιοχής σε σέντρα του Λέοβατς. Η Λίμπερετς βγήκε όλη μπροστά για την ισοφάριση, που δεν ήρθε, ενώ ο Ροντρίγκεζ έχασε στο 92 την ευκαιρία της χρονιάς, σε κόντρα επίθεση, πλασάροντας άουτ σε κενή εστία από τερματοφύλακα, μόνος του! Ευτυχώς για εκείνον το 1-2 δεν άλλαξε και μαζί με την Φιορεντίνα έχουν τον πρώτο λόγο για πρόκριση.
2602406
(Απόλυτα ικανοποιημένος ο Ιβάν Σαββίδης - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM / ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)
Η 11άδα του ΠΑΟΚ (4-3-3): Γλύκος / Μάτος, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Λέοβατς / Τσίμιροτ, Κάνιας, Σακχόφ (73 Τιάμ) / Κάμπος (59 Μυστακίδης), Αθανασιάδης (85 Κρέσπο), Ροντρίγκεζ.
Στο άλλο ματς του ομίλου η Φιορεντίνα κέρδισε εύκολα 5-1 την Καραμπάγκ, που έπαιζε με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο.