ΕΝΑΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΙΜΕΡΑ ΝΤΙΒΙΣΙΟΝ- Φρένο έπειτα από 64 ματς στην Μπάρτσα! (vds) -Real Madrid vs Malaga 2-0

Η Ρεάλ επικράτησε με 2-0 επί της Μάλαγα εντός έδρας για την ένατη αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβισιόν με τον Καμπαγιέρο να κάνει μια τρομερή εμφάνιση στο τέρμα των φιλοξενούμενων και τον διαιτητή να δίνει στο 89΄ ανύπαρκτο πέναλτι για ανατροπή επί του Γκάρεθ Μπέιλ. Ο Ρονάλντο από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0 ενώ νωρίτερα το σκορ είχε ανοίξει ο Ντι Μαρία στο 46΄.

Η Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να πιέσει την Μάλαγα και ο Ρονάλντο με τον Μοράτα ήταν τα επιθετικά «βέλη» της «Βασίλισσας». Ο Πορτογάλος είχε δοκάρι στο 8΄ και στο 14΄ ένα σουτ που έφυγε άουτ.

Οι παίκτες της Μάλαγα κατάφεραν να βγάλουν πολλές φορές εκείνους της Ρεάλ οφσάιντ και σε μια από αυτές τις φάσεις ο Μοράτα σκόραρε στο 21΄αλλα το γκολ ακυρώθηκε σωστά. Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Μάλαγα πήρε σταδιακά λίγο χώρο με τον Ελισέου στο 42΄να σουτάρει άουτ.
Ο τερματοφύλακας της Μάλαγα, ο Καμπαγιέρο δήλωσε βροντερά παρών όσες φορές χρειάστηκε αλλά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου μετά από μια σέντρα του Ντι Μαρία, η οποία πήγαινε αρχικά για τον Ρονάλντο, η μπάλα βρέθηκε στα δίχτυα με τον Αργεντινό να κάνει το 1-0 στο 46΄ και να σκοράρει το πρώτο του γκολ στο ισπανικό πρωτάθλημα.
Ο Μπέιλ έκανε την επανεμφάνιση του με την Ρεάλ μπαίνοντας ως αλλαγή στο 75΄και στο 89΄ ο Ουαλός έπεσε εντός της περιοχής της Μάλαγα, λόγω της φόρας που είχε με τον διαιτητή όμως να δείχνει την άσπρη βούλα.

Το πρώτο «στείρο» μετά από 64 ματς για τη Μπάρτσα!

Η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 0-0 με την Οσασούνα εκτός έδρας κι όχι μόνο δεν κατάφερε να κάνει το «9Χ9» και να ισοφαρίσει το ρεκόρ της Ρεάλ από τη σεζόν 1968-1969, αλλά έμεινε χωρίς γκολ για πρώτη φορά έπειτα από 64 σερί ματς!

Μάλιστα, το τελευταίο της 0-0 ήταν στις 28/1/2011 κόντρα στην Βιγιαρεάλ εκτός έδρας. Στο αποψινό ματς επανεμφανίστηκε έπειτα από επτά μήνες ο Κάρλες Πουγιόλ, ενώ ο Μέσι που δεν ήταν βασικός και μπήκε στο τελευταίο 20λεπτο δεν κατάφερε να βοηθήσει τους «μπλαουγράνα» να φύγουν με το διπλό από την Παμπλόνα!

Ηττα και για την Ατλέτικο!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την γκέλα της Μπαρτσελόνα και να βρεθεί μόνη στην κορυφή, καθώς ούτε αυτή κατάφερε να κάνει το «9Χ9»! Οι «ροχιμπλάνκος» ηττήθηκαν με 1-0 από την Εσπανιόλ στην Καταλονία κι έμειναν στη δεύτερη θέση!

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 54' με τον Κουρτουά να σκοράρει άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του! Ετσι, ο Ντιέγκο Σιμεόνε δεν κατάφερε να γιορτάσει με νίκη την 100η παρουσία του στον πάγκο των Μαδριλένων!

..
Μεγάλο «διπλό» στο «Μεστάγια» η Σοσιεδάδ!
Η Σοσιεδάδ πήρε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βαλένθια για την ένατη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος και έφτασε τους 10 βαθμούς. Η Βαλένθια μπορεί να ήταν πιο επιθετική αλλά η Σοσιεδάδ «χτύπησε» στις αντεπιθέσεις και με τον Γκριέζμαν στο 41΄ άνοιξε το σκορ και το 2-0 έγινε με τον Πάρνον στο 58΄. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 στο 93΄ με τον Παμπόν.