Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της 7ης αγωνιστικής * Μόνος στην κορυφή ο ΠΑΟΚ, 2-1 τον Ατρόμητο

Νέα νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ατρομήτου με 2-1 - Ο Ολυμπιακός έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την Κρήτη(3-2 τον Εργοτέλη) - Πατατράκ για τον Παναθηναϊκό, 1-2 από τον ΟΦΗ - Ξέφρενη πορεία από Βέροια και Καλλονή
Σούπερ Λίγκα: Το πανόραμα της 7ης αγωνιστικήςΜόνος πρώτος στην κορυφή του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας παραμένει ο ΠΑΟΚ μετά τη νέα νίκη που πέτυχε επί του Ατρόμητου με 2-1. Ο Ολυμπιακός έστω και δύσκολα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Εργοτέλη επικρατώντας με 3-2, χάρη σε γκολ του Μήτρογλου στο 90'. Συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους στο πρωτάθλημα Βέροια και Καλλονή που πέτυχαν μεγάλες νίκες απέναντι σε Λεβαδειακό (2-1) και Κέρκυρα (1-0) αντίστοιχα, νίκες που τους έχουν φέρει στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Ψυχρολουσία για τον Παναθηναϊκό που έφυγε... φαρμακωμένος από τη Λεωφόρο μετά την αναμέτρηση με τον ΟΦΗ, καθώς οι Κρητικοί έκλεψαν τη νίκη στο 94' (1-2). Τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα πήρε η Νίκη Βόλου που νίκησε 1-0 τον Πανθρακικό, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο Πλατανιάς της Ξάνθης. Σήμερα ολοκληρώνεται η 7η αγωνιστική με το παιχνίδι Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα.

«Θρίλερ» στην Τούμπα: Μόνος στην κορυφή ο ΠΑΟΚ, 2-1 τον Ατρόμητο

Το εύκολο 2-0 του πρώτου ημιχρόνου έγινε... θρίλερ! Λίγο το γκολ του Ούμπιντες, λίγο η αποβολή του Βίτορ «ίδρωσαν» τον ΠΑΟΚ που τελικά κέρδισε 2-1 τον Ατρόμητο και παραμένει μόνος στην κορυφή!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε και τον Ατρόμητο στην Τούμπα με 2-1 με τα γκολ των Κάτσε και Ρατς και παρέμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία. Ο Ατρόμητος εκτός από το γκολ του Ούμπιντες δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι ο Δικέφαλος έπαιξε για 20 περίπου λεπτά με παίκτη λιγότερο. Οι Θεσσαλονικείς στρέφουν την προσοχή τους στο ματς της Πέμπτης (23/10)με την Φιορεντίνα για το Europa League.

Εκτός ο «Παπ» μέσα ο Περέιρα

Ο Άγγελος Αναστασιάδης άφησε εκτός αποστολής τον Δημήτρη Παπαδόπουλο, για πειθαρχικούς λόγους όπως λέγεται, με την ΠΑΕ να υποστηρίζει πως είναι απόφαση του Έλληνα τεχνικού. Ο προπονητής του ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι σε σχηματισμό 4-3-3 με τον Γλύκο κάτω από τα δοκάρια, δεξιά ο Σκόνδρας και αριστερά ο Ρατς. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Κατσικάς και Βίτορ. Στα χαφ οι Τζανδάρης, Κάτσε και Τζιόλης, ενώ στην επίθεση οι Σαλπιγγίδης, Μάκ και Περέιρα.

Χωρίς προβλήματα ο Ατρόμητος

Ο Σα Πίντο παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1 με τον Τζενάμο κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά ο Νάστος, αριστερά ο Κοντοές και στο κέντρο της άμυνας οι Ταυλαρίδης και Φυτανίδης. Αμυντικά χαφ οι Δημούτσος και Γκαρσία. Στις πτέρυγες οι Ούμπιντες και Καραμάνος. Στην άξονα ο Ναπολεόνι και στην κορυφή της επίθεσης ο Παπαζόγλου

Πω, πω μια «βασίλισσα»! Βέροια-Λεβαδειακός 2-1

Απίστευτο κι όμως αληθινό! Μια «βασίλισσα» (Βέροια) βγαλμένη από τα παραμύθια, φόρεσε το… στέμμα της και νικώντας με 2-1 και τον Λεβαδειακό, σκαρφάλωσε την κορυφή της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκας

Φανταζόταν κανείς ότι θα ερχόταν η στιγμή που σε παιχνίδι Βέροια-Λεβαδειακός, η διαφορά των δύο ομάδων θα ήταν 15 (!) ολόκληρες θέσεις; Κι όμως, οι γηπεδούχοι πριν τη σέντρα, βρίσκονταν στην τρίτη και οι φιλοξενούμενοι στην δέκατη όγδοη και τελευταία.

Το σφύριγμα της λήξης, βρήκε την ομάδα της Ημαθίας νικήτρια με σκορ 2-1 και φυσικά σε ακόμη καλύτερη μοίρα. Η «βασίλισσα του Βορρά» αναρριχήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Ατρόμητο για να δει αν θα παραμείνει εκεί (στην χειρότερη περίπτωση θα βρεθεί στη δεύτερη θέση). Για την ομάδα της Βοιωτίας… μια από τα ίδια. Γιατί πόσο χειρότερα μπορούν να γίνουν, όντας στην τελευταία θέση;

«Φαρμάκωσε» τον Παναθηναϊκό μέσα στη Λεωφόρο ο ΟΦΗ (1-2)

Όχι μόνο δεν βρήκε φάρμακο για τις ασθένειές του ο Παναθηναϊκός, αλλά πετώντας ξανά στα σκουπίδια ένα ημίχρονο, γνώρισε το φαρμακερό δάγκωμα του ΟΦΗ που νίκησε 2-1 μέσα στη Λεωφόρο με γκολ στο 94’

Καλά διαβασμένος ο Τζενάρο Γκατούζο εξέπληξε κατεβάζοντας τον ΟΦΗ σε διάταξη 4-4-2, περιόρισε τους «πράσινους» σε ανούσια κατοχή μπάλας και είδε τον Μερεμπιασβίλι να σημειώνει στο 21’ ένα φανταστικό γκολ σε μια από τις ελάχιστες επισκέψεις των Κρητικών στα αντίπαλα καρέ.

Σε ακόμη ένα παιχνίδι οι ποδοσφαιριστές του Αναστασίου πέταξαν ένα ολόκληρο ημίχρονο και όταν ξύπνησαν, το μόνο που κατάφεραν ήταν να ισοφαρίσουν με αυτογκόλ του Τριποτσέρη μετά από προσπάθεια του Κουτρουμπή.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 95’ ήρθε ο Μακρής να ολοκληρώσει το πράσινο δράμα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Και αν η λέξη «δράμα» ακούγεται υπερβολική, σκεφτείτε πως πριν από αυτό το παιχνίδι, ο ΟΦΗ όχι μόνο βαθμό δεν είχε πάρει εκτός έδρας, αλλά δεν είχε σημειώσει ούτε καν γκολ…

Τον «έσωσε» ο Ναζλίδης: Πλατανιάς-Ξάνθη 1-0

Μετά την επιστροφή, ήρθε η ώρα του να σώσει τον Πλατανιά. Ο Θωμάς Ναζλίδης «χόρεψε» την Ξάνθη, κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα χαρίζοντας στους Χανιώτες την πρώτη νίκη (1-0) στα Περιβόλια

Το πήρε επάνω του ο Θωμάς Ναζλίδης. Το πρώτο του γκολ μετά την πολύμηνη απουσία του, λόγω σοβαρού τραυματισμού, αποδείχτηκε «χρυσό» για τον Πλατανιά, που πανηγύρισε την πρώτη του φετινή εντός έδρας νίκη στην Σούπερ Λίγκα επικρατώντας 1-0 απέναντι στην Ξάνθη.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο, με τους Ακρίτες –στο ντεμπούτο του Ράζβαν Λουτσέσκου στον πάγκο- να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, όμως να μην μπορούν να φτάσουν στο γκολ στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Αντίθετα, οι Χανιώτες ήταν καλύτεροι στο δεύτερο 45λεπτο και στην πρώτη φάση του Ναζλίδη, ο οποίος άδειασε δύο αντιπάλους και ανατράπηκε από τον τρίτο, έφτασαν στο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ίδιο στο 71’.

Η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν άτυχη στο φινάλε, αφού η κεφαλιά του Ράνου στο 89’, σταμάτησε στο δοκάρι του Ολιμπά.