EURO 2016: ιστορική πρόκριση της Ουαλίας, διέλυσε τη Ρωσία, δεύτερη η Αγγλία

Στην Τουλούζ η Ουαλία διέσυρε την Ρωσία κερδίζοντας 3-0, με την 3άδα Μπέιλ, Ράμσεϊ, Άλλεν να κάνει όργια και τον γκολκίπερ Ακινφέεφ να σώζει την εθνική του από πρωτοφανή ήττα. Στην παρθενική της εμφάνιση, η Ουαλία τερματίζει στην 1η θέση του ομίλου. Η Αγγλία έχασε ένα σωρό ευκαιρίες, αλλά γκολ στην Σλοβακία δεν έβαλε και με το 0-0 έμεινε στην 2η θέση του ομίλου, ενώ οι Σλοβάκοι θα είναι κατά 99% μέσα στις 4 καλύτερες "τρίτες"

Με έξι αλλαγές στο βασικό σχήμα παρέταξε την Αγγλία ο Χότζσον, με την Σλοβακία να διατηρεί το σχήμα που κέρδισε τους Ρώσους. Αυτό πάντως δεν την επηρρέασε καθώς Βάρντι και Στάριτζ ήταν ορεξάτοι με τον επιθετικό της Λίβερπουλ να κόβεται τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς της Σλοβακίας πριν το 10λεπτο.
2016 06 20T191157Z 109451517 MT1ACI14447448 RTRMADP 3 SOCCER EURO SVK ENG
(Πηγή: Reuters / Robert Pratta Livepic)
Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Βάρντι να βγει τετ α τετ με τον Σλοβάκο τερματοφύλακα, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να τον νικήσει.
2016 06 20T192040Z 2083560644 LR1EC6K1HQ5D1 RTRMADP 3 SOCCER EURO SVK ENG
(Πηγή: Reuters / Max Rossi)
Άλλη μια πολύ καλή ευκαιρία για να σκοράρει είχε η Αγγλία στο 33 με τον Λαλάνα να σουτάρει από το ύψος του πέναλτυ, και πάλι όμως ο Κόζατσικ κατάφερε να αποκρούσει.
2016 06 20T193506Z 109452906 MT1ACI14447590 RTRMADP 3 SOCCER EURO SVK ENG
Η Σλοβακία στα 45 πρώτα λεπτά περιορίστηκε σε αυτόν τον παθητικό ρόλο, να αμύνεται και μόλις μια φορά κατάφερε να βγάλει μια αντεπίθεση με τον Μακ, ο στόχος της όμως ήταν εξ αρχής να μην χάσει, ώστε να είναι (και με την καλή διαφορά τερμάτων της) μέσα στις καλύτερες "τρίτες".
2016 06 20T194703Z 109453623 MT1ACI14447629 RTRMADP 3 SOCCER EURO SVK ENG
(Σουτ του Χέντερσον σταματά στον Ντούριτσα - Πηγή: Reuters / Robert Pratta Livepic)
Οι Άγγλοι λίγο έλειψε να πληρώσουν τις χαμένες ευκαιρίες τους στο 52 όταν ο Μακ μπήκε σφήνα στην μικρή περιοχή σε λάθος γύρισμο του Σμόλινγκ με το στήθος, αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα προ του Χαρτ.
2016 06 20T201029Z 109455029 MT1ACI14447674 RTRMADP 3 SOCCER EURO SVK ENG
(Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach Livepic)
Αμέσως μετά άλλη μια μεγάλη απόκρουση του Κόζατσικ σε ενέργεια του δεξιού μπακ Κλάιν και σουτ από θέση μέσα δεξιά.
2016 06 20T201412Z 474458498 LR1EC6K1K7DIM RTRMADP 3 SOCCER EURO SVK ENG
Στο ματς μπήκαν Ρούνεϊ και Ντέλε Άλι, με τον μέσο της Τότεναμ στη  πρώτη του επαφή να σουτάρει, αλλά ο Σκρτλ πάνω στην γραμμή να σώζει την Σλοβακία.
GettyImages 541821846
(Μόλις έχει χάσει την ευκαιρία ο Ντέλε Άλι - Πηγή: Getty Images / Clive Brunskill)
Η Αγγλία είχε και άλλες τελικές για να βάλει το γκολ, που θα της έδινε την πρωτιά, όχι όμως τόσο ξεκάθαρες όσο οι προηγούμενες, ενώ η Σλοβακία μάλλον χάνει για την συνέχει του τουρνουά (αφού θα είναι πιθανότατα στις καλύτερες "τρίτες") τον Μακ, που βγήκε με τράβηγμα στον δικέφαλο.
2016 06 20T204308Z 109456988 MT1ACI14447803 RTRMADP 3 SOCCER EURO SVK ENG
(Πηγή: Reuters / Robert Pratta)
Η Αγγλία πλήρωσε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις από την Ρωσία, ενώ η Σλοβακία με την ισοπαλία μόνο με θαύμα (νίκη του ΕΙΡΕ με 3-0 επί της Ιταλίας και νίκη ή ισοπαλία της Β.Ιρλανδίας με την Γερμανία).

Ρωσία-Ουαλία

Με μαύρα περιβραχιόνια αγωνίστηκαν οι παίκτες της Ρωσίας για τα παιδάκια που έχασαν την ζωή τους πίσω στην πατρίδα.
2016 06 20T190507Z 1941154626 LR1EC6K1H08AC RTRMADP 3 SOCCER EURO RUS WAL
(Πηγή: Reuters / Michael Dalder)
Η Ουαλία ξεκίνησε πάντως πολύ πιο δυναμικά, πιέζοντας την εστία του Ακινφέεφ και στο 11 άνοιξε το σκορ με τον Ράμσεϊ να προλαβαίνει την έξοδο του Ρώσου γκολκίπερ, από την κάθετη πάσα του Άλεν.
2016 06 20T191538Z 1857698056 LR1EC6K1HHSC3 RTRMADP 3 SOCCER EURO RUS WAL
(Το 1-0 του Ράμσεϊ - Πηγή: Reuters / Michael Dalder)
Η Ρωσία έμοιαζε παραδομένη και σε μια ακόμη κόντρα της Ουαλίας στο 20, ο Τέιλορ με διπλή προσπάθεια, αφού αρχικά τον σταμάτησε ο Ακινφέεφ έφερ το σκορ στο 0-2.
2016 06 20T192407Z 1743562093 LR1EC6K1HVWDQ RTRMADP 3 SOCCER EURO RUS WAL
(Το 0-2 από τον Τέιλορ - Πηγή: Reuters / Vincent Kessler)
Στο 27 ο Ντζούμπα από λάθος της άμυνας βρέθηκε απέναντι στον Χένεσεϊ, αλλά δεν μπόρεσε να το νικήσει και η Ουαλία συνέχισε να βομβαρδίζει την εστία του Ακινφέεφ, που έκανε συνεχείς επεμβάσεις σταματώντας τον Βόουκς και τον Ράμσεϊ.
16756127
(Ο Ακινφέεφ σταμτάει τον Ράμσεϊ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΜΕ / EPA / Rungroj Yongrit)
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Μπέιλ να μιάζει με την οργή του θεού, περνώντας σαν σταματημένους τους Ρώσους αμυντικούς, να πασάρει ή να εκτελεί, αλλά τρίτο γκολ δεν κατάφερε να βάλει η Ουαλία, που κυριάρχησε απόλυτα.
2016 06 20T194709Z 690919288 LR1EC6K1IYBH3 RTRMADP 3 SOCCER EURO RUS WAL
(Πηγή: Reuters / Vincent Kessler)
Και το β μέρος ξεκίνησε ακριβώς στο ίδιο τέμπο με την Ουαλία να χάνουν τρεις ακόμη ευκαιρίες μέσα σε 10 λεπτά, με τους Ρώσους να δείχνουν ανίκανοι να αντιδράσουν και μόνο του τον Ακινφέεφ να αντιστέκεται, κυρίως στον Μπέιλ που έψαχνε το 3ο του γκολ στην διοργάνωση.
2016 06 20T201438Z 157515789 LR1EC6K1K84IO RTRMADP 3 SOCCER EURO RUS WAL
Και το κατάφερε στο 67, μετά από ασσίστ του Ράμσεϊ, που τον έβγαλε τετ α τετ με τον Ακινφέεφ, αλλά δεν κατάφερε να τον σταματήσει για το 0-3.
2016 06 20T202809Z 1758558216 LR1EC6K1KT0JS RTRMADP 3 SOCCER EURO RUS WAL
(Το 0-3 του Μπέιλ - Πηγή: Reuters / Vincent Kessler)
Στο 86 η Ρωσία θα μπορούσε απλά να βάλει το γκολ της τιμής, αλλά η προβολή του Ντζιούμπα από το 1 μέτρο πήγε πάνω από το δοκάρι.
2016 06 20T204614Z 24186492 LR1EC6K1LORKY RTRMADP 3 SOCCER EURO RUS WAL
Μετά το ματς ο Ρώσος Ομοσπονδιακός, Λεονίντ Σλούσκι προανήγγειλε την αποχώρησή του από την θέση: "μετά από ένα τέτοιο τουρνουά, νομίζω ότι χρειάζεται κάποιος άλλος να αναλάβει" ήταν τα χαρακτηριστικά λόγια του.