Στους «4» του Κυπέλλου ο Φάρος Κερατσινίου, απέκλεισε 4η ομάδα της Α1!

Μετά τον Κολοσσό Ρόδου, το Λαύριο και τα Τρίκαλα, ο Φάρος Κερατσινίου νίκησε σήμερα και την Κηφισιά στην παράταση με 61-59 στον νοκ άουτ προημιτελικό αγώνα του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-27, 47-41, 56-56κ.α., 61-59 -παρ.

Οι παίκτες του Ανδρέα Πολέμη άντεξαν απόψε στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο, όταν η Κηφισιά κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, και στο επιπλέον πεντάλεπτο μπόρεσαν με εξαιρετική άμυνα (μόλις 3 πόντους πέτυχε η Κηφισιά) να φτάσουν στη νίκη.
Κορυφαίοι του Φάρου οι Μπατής και Παπαμακάριος, οι οποίοι σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ από την Κηφισιά, που τα… έσπασε από τα 6.75 (2/17 τρίποντα!), ο Μαυροειδής με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (23) και ριμπάουντ (13) ήταν απελπιστικά μόνος…

Ο Φάρος βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την καλά οργανωμένη άμυνα του και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους +12 πόντους στο 25΄ και στο 27΄ (44-32 και 47-35 αντίστοιχα). Ωστόσο, η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε στην τρίτη περίοδο την κυριαρχία της στα ριμπάουντ και μάζεψε τη διαφορά (47-41 στο 30΄), ενώ με αντεπίθεση διαρκείας στον… επίλογο της αναμέτρησης η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέρασε προσωρινά μπροστά στο σκορ με 54-56. O Μαυροειδής, όμως, μετά το 56-56 που διαμόρφωσε ο Λιακόπουλος, αστόχησε και στις 2 βολές που θα χάριζαν την πρόκριση στην Κηφισιά και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, πάντως, οι γηπεδούχοι, αφού πήραν αέρα τριών πόντων (60-57 στο 43΄) με εκτέλεση του Λιακόπουλου από τα 6.75, επικεντρώθηκαν στην άμυνα και έκοψαν πρώτοι το νήμα του τερματισμού.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης-Σώμος-Ψαριανός
Φάρος Κερατσινίου (Πολέμης): Καράμπουλας 9 (1), Μπατής 12 (2), Πετροδημόπουλος 7, Λιακόπουλος 11 (2), Αγγελόπουλος 3, Κομποδιέτας, Κακιούζης 4, Παπαμακάριος 12 (2), Σκορδίλης 3.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 5 (1), Γκίκας 5 (1), Πόποβιτς 2, Μαυροειδής 23 (13ρ.), Κασελάκης 13, Χρυσικόπουλος 2, Στίγκερς 7, Χογκ, Μπρίστολ 2, Σπυριδωνίδης.
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ