EURO 2016: με γκολ του Πικέ στο τέλος η Ισπανία μπόρεσε να νικήσει την Τσεχία 1-0

Ο Ζεράρ Πικέ λύτρωσε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία λίγο πριν το τέλος, για να καταβάλει την μαχητική και πολύ καλά οργανωμένη αμυντικά Τσεχία, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική του Δ ομίλου του EURO.

Το πρώτο 45λεπτο ήταν μονόλογος, αφού η Τσεχία επέλεξε να αμύνεται κλειστά με 11 παίκτες κάτω από την σέντρα.
Όσες φορές οι Ισπανοί βρήκαν τον τρόπο να πατήσουν περιοχή, τότε έπεφταν πάνω στον εξαιρετικό Τσεχ, που δεν νικήθηκε σε τετ α τετ 4 φορές.
2016 06 13T131829Z 108825509 MT1ACI14435426 RTRMADP 3 SOCCER EURO ESP CZE
(Ο Τσεχ σε δράση - Πηγή: Reuters / Vincent Kessler Livepic)
Χαρακτηριστικό ήταν ότι η μοναδική τελική της Τσεχίας με το Νέτσιντ καταγράφηκε δευτερόλεπτα πριν την λήξη του 45λεπτου, με τον Ντε Χέα να αποκρούει.
2016 06 13T134719Z 108827239 MT1ACI14435498 RTRMADP 3 SOCCER EURO ESP CZE
(Πηγή: Reuters / Albert Gea Livepic)
Στο β μέρος οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν και πάλι δυνατά χάνοντας κλασσική ευκαιρία με τον Σέρχιο Ράμος.
2016 06 13T140613Z 108828373 MT1ACI14435516 RTRMADP 3 SOCCER EURO ESP CZE
(Πηγή: Reuters / Vincent Kessler Livepic)
Οι Τσέχοι σταδιακά βγήκαν από το καβούκι τους και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις να σκοράρουν, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες και αυτοί.
2016 06 13T142338Z 108829418 MT1ACI14435557 RTRMADP 3 SOCCER EURO ESP CZE
Οι Ισπανοί συνέχισαν να πιέζουν και η λύτρωση ήρθε στο 87 με τον Ζεράρ Πικέ σε ρόλο φορ, από σέντρα του Ινιέστα να κάνει το τελικό 1-0, καθώς στο 90 ο Ντε Χέα κράτησε ανέπαφη την εστία του σε προσπάθεια του Νταρίντα.
SOCCER EURO ESP CZE
(Το γκολ της Ισπανίας - Πηγή: Reuters / Vincent Kessler Livepic)
Εχθές για τον Δ όμιλο η Κροατία επιβλήθηκε της Τουρκίας 1-0.
Η βαθμολογία
1.Ισπανία 3
2.Κροατία 3
3.Τσεχία 0
4.Τουρκία 0
Οι επόμενοι αγώνες θα γίνουν την Παρασκευή 17/6: Τσεχία-Κροατία (19.00/Σεντ Ετιέν), Ισπανία-Τουρκία (22.00/Νίκαια).